DAİŞ bastırıldı ama sorun bitmedi

28 Ocak 2022 Cuma - 16:37

QSD Genel Komutanlık Üyesi Newroz Ehmed

QSD Genel Komutanlık Üyesi Newroz Ehmed

  •  QSD Genel Komutanlık Üyesi Newroz Ehmed, DAİŞ eliyle hayata geçirilmeye çalışılan son saldırı ve planın bastırıldığını, kontrolün sağlandığını, ancak sorunun bitmediğini söyledi. Ehmed, DAİŞ'lilerin yargılanması, cezalandırılması ve iadesi için uluslararası iş birliğinin gerekliliğine dikkat çekti. 

 

Hesekê’deki DAİŞ’in saldırısından sonra “uyuyan hücrelere” karşı operasyon başlattıklarını belirten QSD Genel Komutanlık Üyesi Newroz Ehmed, DAİŞ’liler için uluslararası bir mahkemenin kurulması için çağrıda bulundu. 

DAİŞ'in Hesekê’nin Xiwêran Mahallesi’nde bulunan Sinaî Cezaevi’ne yönelik 20 Ocak’taki saldırısıyla başlayan çatışmalar bitti ve cezaevi Çarşamba günü kontrol altına alındı. DAİŞ’in saldırısıyla eş zamanlı diğer bölgelere de saldırılar gerçekleşti. Kobanê direnişinin yıl dönümü olan 26 Ocak’ta sonlanan operasyonu yöneten komutanlardan QSD Genel Komutanlık Üyesi Newroz Ehmed, MA'dan Nazım Daştan'a konuştu.

 

Yeni bir saldırı stratejisi

Ehmed, Sinaî Cezaevi’nde üst düzey DAİŞ’lilerin kaldığını, onları çıkarmak için hep girişimler olduğunu belirterek, "Gizli DAİŞ hücreleri üzerinden, Serêkanîyê, Til Ebyad ve diğer bölgeler üzerinden saldırılar oldu, hep boşa çıkarıldı. Ne cezaevindekiler ne de dışardan gelenlerin saldırıları amacına ulaştı. Böylesi bir dönemde bu saldırının olması ise Erdoğan’ın ‘Yeni bir strateji ile saldıracağız’ demesinin ardındadır. Gerçekten de daha önce yapılan saldırılardan çok daha geniş kapsamlı ve farklı bir saldırıydı. Büyük bir sayıyla hazırlanan örgütlü bir organizasyondu" dedi. 

Cezaevindekiler de katılacaktı

Türkiye’nin kontrolü altında olan gruplar ile aynı zamanda Irak ve Suriye’den bazı grupların bölgeye geldiğini belirten Ehmed, şunları söyledi: “Saldırıyla birlikte bu grupların hepsi harekete geçti. Saldırı cezaeviyle sınırlı değildi. Hedef cezaevi ve Hesekê’ydi. Amaçları içeridekileri kurtarmak ve saldırıda yer almasını sağlamaktı. Bütün bölgeyi kontrol altına almak istediler. Her taraftan bu sayıyla saldırması, örgütlendiklerini de gösteriyor.” 

Bu cezaevi üzerinde büyük tehlikeler olduğunu daha önce de defalarca dile getirdiklerini; Uluslararası Koalisyon ile görüşmelerinin ve ortak çalışmalarının da olduğunu ifade eden Ehmed, şunları söyledi: “Fakat yeterli denebilecek bir aşamada değildi. Bu saldırı da onun en açık örneğiydi. Önemli olan kontrolü tekrar sağlamamızdı. Uyuyan hücrelere karşı kapsamlı operasyonumuz devam ediyor. Sadece Hesekê’de değil, çevresinde ve diğer kentlerimizde de temizlik operasyonları sürüyor.”

Hepsi kontrol altında

Operasyonların devam ettiğini belirten Ehmed, şöyle devam etti: “Cezaevinde ilk adım olarak bunları temizleyip etkisiz hale getirmekti. Ardından da hapishaneyi tekrar kontrol altına almaktı. Gerçekten de dışarıdan çok büyük bir sayıyla girdiler. Ağır silahlarla girmek istediler ama askeri güçlerimiz acil bir şekilde müdahale ederek etkisiz hale getirip bunun önüne geçti. Şu anda hepsi kontrol altına alınmış. Elbette ki zordu, çünkü sivil insanlar vardı. Bunlar mahallelerde konuşlanmıştı. Aynı zamanda mahkumlar arasında yaşları küçük olanlar vardı, onları da kalkan olarak kullanmak istediklerini gördük. Bundan dolayı tek bir sivilin zarar görmesini istemiyorduk. Bu çocuk mahkumları da sağ salim kurtarmak istedik. İlk adım için bu anlamlı ve önemliydi. Daha güvenli bir yerde tutuyoruz ama yeterli değildir. Orada güvenlik sağlandı ve gereken önlemler alındı. Geldikleri ülkelerle ortak bir çalışma yürütmek lazım. Bu uluslararası bir iştir. Hem yargılanacaklar hem de geldikleri ülkelerine dönecekler. Bizim temel çalışmalarımızdan biri de budur.” 

Soruşturma devam ediyor

DAİŞ’lilerin yargılanması için sürekli çağrılarda bulunduklarını anımsatan Ehmed, "Bu kişiler daha büyük zararlar vermeden ve bir kez daha örgütlenmeden, engellenmelidir. Bütün dünya için tehlikedir. Bu saldırıya dönük soruşturma ve araştırmalarımızı sürdüreceğiz. Bu saldırı nasıl gelişti, kendilerini nasıl örgütlediler, var olan boşluklar nelerdir, bunların üzerinde duracağız. Elbette bu saldırıda kayıplarımız da oldu. Bütün güçlerimiz çok büyük bir fedakarlıkla katıldı. Çok büyük bir kahramanlıkla sonuna kadar savaştılar. 10 bin savaşçı katıldı” diye konuştu. 

Soruşturmanın sonuçlarını geniş bir şekilde kamuoyuyla paylaşacaklarını söyleyen Ehmed, şunları ekledi: “Teslim olanların birçoğu Türkiye’nin kontrolü altındaki bölgelerden geldiğini itiraf ediyor. Bu saldırıları püskürtmek ve cezaevini tekrardan kontrol altına almaya çalıştığımızda Türk devletinin saldırıları, bir kez daha oldu. Bu da dikkat çekiciydi. Yürüttüğümüz soruşturmalar hepsini tek tek ortaya çıkartacaktır.”   HESEKÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.