DAİŞ Dêrazor’da uyandı QSD operasyon başlattı

  •  DAİŞ hücreleri, yılın ilk 8 ayında Hesekê ve Dêrazor’da 101 saldırı düzenledi, saldırılarda aralarında savaşçıların da olduğu 50 yurttaş şehit düştü. QSD, halkın talebi ve bölgenin güvenliğinin sağlanması temelinde “Güvenliği Güçlendirme” operasyonu başlattı.

 

FELEKXAN SERHAT/HABER MERKEZİ

Son dönemlerde Şam hükümetinin kontrolü altındaki bölgelerde hareketliliğini arttıran DAİŞ, Kuzey-Doğu Suriye üzerinde de tehdit oluşturmaya devam ediyor. Demokratik Suriye Güçleri (QSD), çetelere karşı operasyonlarını sürekli sürdürüyor fakat başta Hol Kampı olmak üzere bölgede halen birçok hücre bulunuyor. Özellikle Dêrazor, Hesekê, Hol ve Reqa’da bulunan hücrelerin tek amacı ise şüphesiz yeniden canlanmak. Hücrelerin halen varlığını sürdürmesi elbette çok boyutlu olarak okunabilir çünkü güç aldıkları kaynaklar var. Bunların başında DAİŞ’in temel destekçisi Türk devleti gelirken, işgal ettiği Serêkaniyê ve Girê Spî gibi bölgelerden Rojava’ya çete gönderdiği, çete üyelerinin itiraflarında yer almıştı.

Fakat tek neden bu değil, kendi askerleri öldürülen Şam hükümetinin sessizliği, bölgedeki uluslararası güçlerin destek sunmaması, Özerk Yönetim’in tüm çağrılarına rağmen kamplarda ve cezaevlerinde bulunan DAİŞ’liler söz konusu tehdidin devam etmesinin birer parçası.

QSD, dün yaptığı açıklamada, Dêrazor kırsalında DAİŞ'e karşı “Güvenliği Güçlendirme” operasyonu başlattığını duyurdu.

DAİŞ çetelerinin Dêrazor bölgesinde güvenlik güçleri, yurttaşlar ve kanaat önderlerine yönelik saldırı düzenlediğine işaret edilen açıklamada, QSD ile aşiretlerin kanaat önderleri ve şeyhleri arasında yapılan toplantılar sonucunda talep üzerinde operasyonun başlatıldığının altı çizildi. Operasyona ayrıca DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon Güçleri de destek veriyor. 

8 ayda 101 saldırı

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) güvenlik kaynaklarından aldığı bilgilere göre, 2023’ün başından bu yana Dêrazor ve Hesekê bölgelerinde yurttaşlara, güvenlik güçlerine ve QSD savaşçılarına yönelik toplam 101 planlı saldırı gerçekleştirdi.

* 26 Haziran; Dêrazor’un Birêha köyündeki güvenlik güçlerinin bulunduğu kontrol noktasına motosikletle düzenlenen saldırıda bir güvenlik güçleri üyesi şehit oldu biri de yaralandı.

* 1 Ağustos; Motosikletli çeteler Dêrazor'un Dihale köyünde Fadî Ednan Muxlif isimli bir yurttaşa saldırarak şehit düşürdü. Fadî Ednan Dêrazor'un Sipha köyündendi.

* 2 Ağustos; Şedadê ilçesinden Siwerê ilçesinin El Hisên köyüne ekmek taşıyan arabaya düzenlenen saldırıda bir güvenlik görevlisi şehit olurken iki güvenlik görevlisi de yaraladı.

* 19 Ağustos; çeteler iki motosikletle Dêrazor'un Ziyanata köyü yolu üzerinde bir güvenlik gücü aracına ateş açtı. Saldırıda güvenlik güçlerinden biri şehit olurken, iki güvenlik gücü üyesi de yaralandı.

* 20 Ağustos; Dêrazor'un Şihêl kasabasında, çeteler QSD ve Koalisyon güçlerinin konvoyu geçtiği sırada bir mayın patlattı. 

* 20 Ağustos; Dêrazor'un Hecnê köyünde çeteler bir ekmek fırınına saldırdı ve bu saldırıda maddi hasar oluştu.

* 23 Ağustos; Derazor'a bağlı Moelix köyünde toplumun ileri gelenlerinden Êla El Igêdat’ın evine saldırdı. Saldırıda maddi hasar meydana geldi. 

50 kişi şehit düştü

Kısacası; Dêrazor’da düzenlenen 89 saldırıda 14 yurttaş, 32 İç Güvenlik Güçleri üyesi ve QSD savaşçısı şehit düşerken, Hesekê’deki 12 saldırıda ise 4 İç Güvenlik Güçleri üyesi ve QSD savaşçısı şehit oldu.

Giriş-çıkış yasağı 

DAİŞ hücrelerine karşı başlatılan “Güvenliği Güçlendirme” operasyonu dün geceden bu yana sürüyor. QSD, operasyonun amacına ulaşması ve halkın güvenliğinin sağlanması için Hesekê merkez ile ilçeleri Şedadê ve Hol’de tüm giriş-çıkışları yasakladı. Yasak, operasyon sona erinceye kadar devam edecek.

Halk operasyonları destekliyor

Bu zamana kadar tüm operasyonlarını halkın talepleri ve güvenliğini göz önünde bulundurarak başlatan QSD’ye destek ise tam.

Dêrazor Demokratik Sivil Meclisi, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu operasyon, bölgenin güvenlik ve istikrarını daha da güçlendirmenin yanı sıra bu terör örgütünün bölgeye ve yurttaşlarına yönelik gerçekleştirilen çete saldırılarının önünü almak bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlamak amaçlıdır” dedi. 

Meclis aynı zamanda tüm halklara, ahlaki ve politik savunma görevlerini yerine getiren QSD güçlerinin etrafında kenetlenme çağrısında bulundu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.