DAİŞ iddianamesi tamam

Dünya Haberleri —

Alman polisi / Foto:AFP

Alman polisi / Foto:AFP

  • Almanya'da DAİŞ Horasan adına terör saldırısı planlamakla suçlanan 7 Orta Asyalı hakkında iddianame hazırlandı.

Alman Federal Başsavcılığı, Almanya ve Avrupa’da saldırı hazırlığı yapan DAİŞ-Horasan örgütüne mensup Orta Asyalı 7 kişi hakkında iddianamenin hazır olduğunu açıkladı.

Başsavcılık, Tacikistan vatandaşları Mukhammadshujo A., Nuriddin K., Shamshud N., Said S., Raboni Z'nin yanı sıra Türkmen vatandaşı Ata A. ve Kırgızistan vatandaşı Abrorjon K. hakkında terör örgütü kurmak da dâhil çeşitli suçları kapsayan  iddianamenin hazır olduğunu duyurdu.

Federal Başsavcılık, bu kişilerin Almanya dâhil Batı Avrupa'da yüksek profilli saldırılar düzenleme niyetinde olduğunu, ancak yakalandıkları sırada henüz somut bir planlarının olmadığını da belirtti. Geçen Temmuz ayında tutuklanan şüphelilerin DAİŞ’İn Horasan koluyla irtibat hâlinde oldukları belirlenmişti. Başsavcılık, Ukrayna'da Şubat 2022'de başlayan savaş sonrası bu ülke üzerinden Almanya'ya ulaşan şüphelilerin Hollanda'dan bir üyeyle birlikte bir terör hücresi kurduğunu belirtiyor. Başsavcılık, düzenli olarak bir araya gelen bu şüphelilerin Almanya'daki muhtemel hedefleri gözlemlediğini, saldırılar için silah ve finansör bulmaya çalıştığını iddia ediyor. DAİŞ-Horasan, Rusya'da geçen ay düzenlenen ve en az 137 kişinin ölümüyle sonuçlanan konser saldırısını üstlenmişti. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.