DAİŞ’in esaretinden Êzîdî kadınların komutanlığına

Kadın Haberleri —

Hêza Şingalî

Hêza Şingalî

  • DAİŞ’in Şengal’e yönelik saldırısında esir alındı ve kurtulduktan sonra YJŞ’ye katıldı. Bugün YJŞ Komutanı olan Hêza Şingalî, Êzîdîleri ve özellikle kadınları savunmayı her şeyin üstünde görüyor.

DAİŞ, 3 Ağustos 2014’te Şengal'e düzenlediği soykırım saldırılarında 12 bin 855 Êzîdî’yikatletti. Êzîdî toplumunun 74’üncü ferman olarak tanımladığı soykırım saldırılarının üzerinden 9 yıl geçti.

Saldırılarda esir alınan ve kurtulduktan sonra Şengal Kadın Savunma Birlikleri’ne (YJŞ) katılan YJŞ Komutanı Hêza Şingalî, Êzîdîlerin yaralarının hala sarılmadığını kaydederek, kadınların direnişini anlattı.

‘Ferman öncesi korumasızdık’

Hêza Şingalî, ferman öncesi kadınların örgütsüz olduğunu söyleyerek, DAİŞ katliamında yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Ferman öncesinde toplumumuz içine kapalıydı. Hayatımızı kadim kültür ve inancımıza göre düzenlemiştik. Toplum olarak ve özellikle de kadınlar olarak korumasızdık. 3 Ağustos 2014’te kadınlarımız çok büyük acılarla karşı karşıya kaldı. Binlerce insanımız vahşi DAİŞ'in eline geçtiğinde ne güçleri ne de örgütlü iradeleri vardı.”

Irak ordusu ve KDP kaçtı

Irak ordusu ve KDP’nin ferman günü Êzîdîleri bırakıp kaçarak, katliamın yolunu açmasını hatırlatan Hêza Şingalî, “Bu öyle acı bir gerçektir ki üzerinden yıllar geçse de unutulmayacaktır. Kirli politikalarıyla hiç kimse bize o fermanı unutturamayacak” dedi.

Konuşmasının devamında Êzîdî toplumunda kadınların yerinin farklı olduğunu kaydeden Hêza Şingalî şöyle devam etti: “Tarihimiz boyunca hep kadınlar öncü olmuştur. Anlatılan sözlü tarihimizde topluma yön veren onlarca kadından bahsedilir. Bu dönemin kadınları ve gençleri olarak tarihimizi tam olarak bilmiyoruz.”

YJŞ ile başlayan yeni süreç

YJŞ’nin kadınlar ve Êzîdî toplumu için yeni bir süreci başlattığını söyleyen Hêza Şingalî, bunun Êzîdîler için bir ilk olduğunu vurgulayarak, “Acımasız DAİŞ çetelerinin eline düşüp hayatta kalanların çetelere karşı öfkeleri daha da arttı. YJŞ içerisinde mücadele eden kadınların kararlılığını ve direnişlerini gördüğümde katılmaya karar verdim. Benim ve tüm Êzîdî kadınların hayatında YJŞ yeni bir süreç başlattı. Biz de özgürlük mücadelemiz için gücümüzü, inancımızı YJA Star ve YPJ'nin örgütlü direnişinden aldık. YJŞ sayesinde kadınlarımız bugün her türlü saldırıdan korunmaktadır. Bu tarihimizde bir ilkti. Şehitlerimizin tarihi direnişi sayesinde kendimizi savunacak güç ve iradeye sahip olduk” diye konuştu.

KDP kamplardaki Êzîdî kadınları satıyor!

Êzîdî toplumunun yaralarının hala sarılamadığına dikkat çeken Hêza Şingalî, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fermanın üzerinden 9 yıl geçti ama Êzîdîlerin yaraları hala taze. 2014 yılında milletimiz çok göç etti. Bir kısmı Avrupa ülkelerine gitti bir kısmı da KDP'ninkurduğu kamplarda hapsedildi. Bugün bile toplumumuzdan o kamplarda yaşayanlar var. Toplumumuzu koruma ve onlara yardım etme kisvesi altında her yerden para topluyorlar. Nasıl DAİŞ pazarda Êzîdî kız ve kadınları sattıysa, KDP de bu zihniyetin devamı olarak o kamplardaki kız ve kadınlarımızı satıyor. KDP milletimizin eski haline dönmesini engellemek için elinden geleni yapıyor.”

Êzîleri kurtaran direniş ruhunun kaynağı

YJA-Star-YPJ-HPG-YPG güçlerinin Êzîdî toplumunu korumak için çok büyük fedakârlık yaptığını söyleyen Hêza Şingalî, “Milletimizin etrafını direniş ruhuyla kuşattılar. Verilen her mücadele bilgi okuluna dönüştü.  Önder Apo’nun felsefe ve düşünceleri etrafında örgütlendik. Bu mücadelede binlerce şehit verdik, direnerek saldırıları, katliamları önleyebilir, toplumumuz üzerinde yeni fermanların oluşmasını engelleyebiliriz. Kendimizi bir ölçüde savunma gücü olarak örgütledik” vurgusunu yaptı.

Hêza Şingalî, Şengal’e yönelik saldırıların ve kirli siyasetin hiçbir zaman bitmediğini kaydederek, Türk devleti, Irak ve KDP arasında imzalanan 9 Ekim anlaşmasının tehlikesine işaret etti.

Devrimci halk savaşı temelinde örgütlenme

Gelecekteki hedeflerinin özgürlük mücadelelerini büyütmek olduğunu belirten Hêza Şingalî, tüm güçlerini devrimci halk savaşının ve kadınların bilinç düzeyinin gelişmesine vereceklerinin altını çizdi.

YJŞ’nin amacının savunma gücünü büyütmek olduğunu ifade eden Hêza Şingalî, “Her Êzîdîkızımızın YJŞ saflarına katılması fermana bir yanıttır. Önemli çalışmalarımızdan biri de eğitim çalışmasıdır. Akademilerimiz var, YJŞ'nin gücü fikri, siyasi, ideolojik ve askeri eğitimini bu akademilerde yapıyoruz. Direnecek ve mücadelemizi büyüteceğiz. KDP özel bir savaşla bazı kişileri toplumumuza karşı ajanlaştırmış ve onlara toplum liderimizi şehit etme görevi vermiştir. Bu yıl içinde o kişileri özel bir operasyonla tutukladık, bu kişilerin ifşa edilmesi KDP'nin silah olarak kullandığı kirli özel savaş politikasına karşı öz savunma güçleri olarak bizler için bir zafer oldu” dedi.

Toplumun ve kadınların korunmasının her şeyin üzerinde gördüklerini dile getiren HêzaŞingalî, “Tüm saldırılara karşı tepkimiz mücadeleyi artırdığı gibi bundan sonra da tüm gücümüzle toplumumuzun yanında yer alacak ona ve kadınlara sahip çıkacağız” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

NUJIN ÊZÎDÎ - JINHA/ŞENGAL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.