DAİŞ’in Suriye bilançosu: 524 ölü

Dünya Haberleri —

DAİŞ Suriye çöl bölgesinde

DAİŞ Suriye çöl bölgesinde

  • Suriye’nin merkezindeki çöl bölgesine yerleşen DAİŞ son bir haftada yaptığı saldırılarda Şam hükümetinin silahlı güçlerinden 35 askeri öldürdü. Rusya’nın hava saldırılarının bir etkisi olmazken, toplam ölü sayısı 524'e yükseldi.

DAİŞ Suriye çöl bölgesinde son bir yılda yeniden aktif hale geldi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) son saldırının Jaidain kavşağında yaşandığını açıkladı. DAİŞ hücrelerinden oluşan gruplar, Rakka Çölü'nde El Rasafa yakınlarındaki Jaidain kavşağı'nda rejim güçlerine ait bir mevziye saldırarak Suriye silahlı güçlerinden 2 kişiyi öldürdü. Saldırı ardınan Rasafa Çölün’deki DAİŞ konumlanmasına karşı gerçekleşen Rus hava saldırısı her hangi bir sonuç doğurmadı. Yerel kaynaklar DAİŞ’in zaiyatının olmadığını duyurdu. 
Rejimin askerlerine ve Difa Watani güçlerinin hedef alındığı bu son DAİŞ saldırısı, bir haftalık kanlı baskınların ardından geldi. DAİŞ son bir haftada 35 rejim askerini öldürüldü.

SOHR istatistiklerine göre, 2023'ün başından bu yana Suriye çölünde düzenlenen baskın ve askeri hareketliliklerde ölü sayısı 524'e çıktı. Suriye’de DAİŞ ile rejim güçleri arasında yaşanan çatışmaların bilançosu şöyle şekillendi.  
• Humus, Süveyde, Hama, Rakka, Deyr ez-Zor ve Halep kırsalında DİAŞ’in sığınaklarına yönelik rejim güçleri ve Rusya'nın hava saldırılarında 31 DAİŞ'li öldürüldü.
• DAİŞ çeteleri Batı Fırat bölgesi ve Deyr ez-Zor çöllerinde düzenlediği pusu, silahlı saldırı ve patlamalar da dahil olmak üzere 136 silahlı harekette, rejim güçleri ve onlara bağlı milislerden 41'ini, İran destekli milislerden 329 kişiyi öldürüldü. 
• DAİŞ’in Suriye çölünde düzenlediği saldırılarda 1'i kadın 164 sivil de yaşamını yitirdi.

Humus’ta 218 kişiyi öldürdüler
DAİŞ hedef aldığı Suriye Vilayetlerinden Humus’ta 48 saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırılarda 218 kişi can verdi. Bunların 16’sı İran destekli milisler olmak üzere 123’u Şam hükümetine bağlı silahlı güçlerdendi. Humus’ta mantar toplayan siviller özel olarak hedef alındı bu saldırılarda biri kadın 88 sivil yaşamını yitirdi. 7 DAİŞ çetesi de öldürüldü.

Rakka çölünde 38 ölüm
Rakka’nın Şam hükümetinin denetimindeki bölgelerinde gerçekleşen 13 saldırıda 38 ölüm yaşandı. Bunlardan 34’ü rejim güçleri, biri sivil ve 3’ü de DAİŞli. 

Deyr Ez-Zor’da 160 ölüm
DAİŞ’in kendini yeniden yapılandırdığı ve Şam, Tahran, Moskova üçlüsünün etikisiz kaldığı en önemli bölge Deyr Ez-Zor oldu. Çöl bölgesini temel üs alanı yapan DAİŞ çeteleri 52 saldırıda 160 kişiyi öldürdü. Rejim askerleri ile Difa Watani paramiliterlerinden 107 kişi ölürken, İran destekli guruplar da 20 kayıp verdi. 14 DAİŞ çetesi öldürülürken, 19 sivil de çatışma ve saldırıların kurbanı oldu. 

Hama çölünde 97 ölüm
Kent merkezlerinde varlık gösterebilen Şam hükümet güçleri ve Rusya-İran ittifakı Hama Vilayeti’nde de DAİŞ karşısında ciddi kayıplar verdi. DAİŞ’in 18 saldırısında 53 sivil yaşamını yitirdirdi. 5’i İranlı milis olmak üzere 37 kayıp veren rejim güçleri 7 DAİŞ çetesini de öldürdü.

Halep ve Süveyde’de 11 can kaybı yaşanırken bunlardan üçü sivil. DAİŞ Halep’te Şam hükümetinin umutlarını bağladığı güçlerden 25. Tümen’e de vurdu ve 5 askeri öldürdü. HALEP

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.