Danimarka'dan skandal mülteci kararı

Dünya Haberleri —

4 Haziran 2021 Cuma - 16:30

  • Danimarka Parlamentosu skandal bir karara imza atarak mültecilerin Avrupa dışında inşa edilen kamplarda tutulmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

 

Mültecilere karşı sert politikalarıyla bilinen Danimarka’da parlamento, iltica taleplerini Avrupa dışındaki bir ülkede değerlendirilmesine ilişkin yasayı kabul etti. Danimarka’nın bu kararı insan hakları dernekleri, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Komisyonu tarafından eleştiri konusu oldu.

Danimarka’ya iltica talebinde bulunmak için yasalar ve uygulamalar tamamen değişti. İltica talebinde bulunacaklar için Avrupa sınırları dışında ülkelerde süreç işleyecek ve sadece iltica talebi kabul edilenler Danimarka’ya geçebilecek. Karar, hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti’nin yanı sıra sağ görüşlü partilerin desteğiyle parlamentoda kabul edildi. Yasa tasarısı için 70 parlamenter “evet” oyu kullanırken, 24 parlamenter ise yasa tasarısına karşı “hayır” oyu kullandı.

Yasaya göre, Danimarka’da iltica talebinde bulunacak bir kişi, Avrupa sınırları dışındaki “ortak” ülkenin kamplarında bekletilecek. Şayet talebi kabul görürse Danimarka’ya geçebilecek. Danimarka’ya sığınmacı olarak gelen ve başvurusu kabul edilmeyenler de keza bu kamplara gönderilecek.

Danimarka’nın bu kararı sert tepki gördü. AB Komisyonu Sözcüsü Adalbert Jahnz ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu kararın “sığınmacıların korunması” ilkesine zarar verme riski taşıdığını belirtti.

Danimarka Mülteciler Konseyi Genel Sekreteri Charlotte Slente bu yasa ile ilticacıların haklarının ciddi bir şekilde ihlal edileceğini belirtti.

KOPENHAG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.