Demhat ve Rojhat'ın ailesiyiz, baş eğmeyiz

Dosya Haberleri —

18 Ocak 2022 Salı - 20:30

Karaman ailesi

Karaman ailesi

  • Rojhat ve Demhat Karaman, özgürlük mücadelesine katılan iki kardeş. Rojhat Kobanê'de, Demhat ise Hakkari'de şehit düştü. Babaları Cihan Karaman, belediye eşbaşkanlığı ardından tutuklandı. Tahliyesinin ertesi günü ise eşi Perihan tutuklandı ve hala cezaevinde. Mesajları net: Biz, Demhat ve Rojhat’ın ailesiyiz. Onlara sözümüz var. Asla baş eğmeyiz. 

ERDAL BAZ/HAKKARİ

Kürdistan'da kirli savaş politikaları yürüten Türk devletin her türlü baskı ve zulmüne rağmen Kürt özgürlük mücadelesine inanan Kürt halkı, baskılara boyun eğmiyor. Hakkari'de yaşayan Karaman ailesi de Türk devletinin zulmüne maruz kalmış ancak boyun eğmemiş bir aile. Dört çocuklu Karaman ailesinin iki çocuğu özgürlük mücadelesinde şehit düşer. Ardından önce baba hapis yatar, sonra da anne... 

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman ve ailesinin yaşadıkları Kürt halkının yaşadıklarının özeti gibi. Tüm aile, Türk devletinin her türlü yönelimine rağmen mücadele ile yaşamını sürdürür. Cihan Karaman ile şehit düşen çocuklarını ve hala tutuklu bulunan eşi Perihan Karaman'ı konuştuk.

Bakmaya kıyamazdınız

Dört çocuğu olduğunu dile getiren Karaman, oğlu Rojhat’tan şu sözlerle bahsediyor: "Rojhat benim ikinci oğlum. Çok aktif bir çocuktu. Çocukken yerinde bir saniye duramazdı. Onu yerinde tutmak imkansızdı. Kendisinden büyük tavırları vardı. Ona çocuk demeniz imkansızdı. Güzel bir çocuktu. Sevgi ,do,luydu. Bakmaya kıyamazdınız. Başarılıydı, her zaman elini attığı her işi sonuca ulaştırırdı.”

Çok sevilirdi

Rojhat’ın çok güçlü bir karakteri olduğunun altını çizen baba Karaman, "Rojhat’ın bir şeyden şikayetçi olduğunu göremezdiniz. Her zaman yüzü gülerdi var olan imkanları değerlendirirdi. Hakkari’de bu yüzden çok sevildi, hala da seviliyor” diyor.

Rojhat Karaman

Tiyatro oyuncusuydu

Rojhat büyüdükçe siyasal alanda ön plana çıkmaya başlayan bir genç olduğunu vurgulayan Karaman, "Rojhat’a büyük dediğime bakmayın o zaman 18’ine bile daha basmamıştı. Siz de takdir edersiniz ki her parti çalışması yürüten genç gibi o da kısa bir süre sonra tehditler almaya, çalışmaları engellenmeye başlandı. Oysa Rojhat, Feqiyê Teyran Kültür Merkezi’nde kültür faliyetleri yürütüyordu. Onlarca tiyatro oyunu olan bir gençti. Evimiz polis tarafından birkaç kez basıldı. Rojhat’ı her yerde arıyorlardı. Artık Rojhat’ı göremez olduk. Bir süre eve gelmedi" diye anlatıyor.

Kobanê'de şehit düştü

Daha sonra DAİŞ’e karşı savaşmak için Kobanê'de olduğunu duyduklarını söyleyen Karaman, "Çok geçmeden 27 Haziran 2015 günü de şehadet haberi geldi. Daha gidişine alışamadan ölüm haberini aldık. 5 Temmuz günü o çok sevdiğim, bakmaya kıyamadığım oğlum Rojhat’ın cenazesi bir ambulansla bize getirildi. Bir baba için tarifi imkansız bir duyguydu, oğlum bizi o canilere karşı korumaya gitmişti, ama ben oğlumu koruyamamıştım" diyor.

İsmiyle yaşıyor

O gün tüm Hakkari Rojhat’ı bağrına bastı diyen Karaman, "Halk çoluk çocuk, yaşlı kadın demeden cenazeye gelmişti. Bu halk da benim gibi Rojhat’ı çok sevmişti. Hala çocuklarına Rojhat ismini koyanlar var. Arkadaşları hala Tekoşer Qehreman ismini yaşatıyor. Bu beni mutlu ediyor ayakta tutuyor" diye vurguluyor. 

Mücadeleyi topyekun görürdü

Eşinin de her zaman bu mücadelenin bir parçası olduğunu vurgulayan Cihan Karaman, "Eşim Perihan  evin içinde her zaman güçlü bir karakterdi. Toplumsal duyarlılığı çok güçlüydü. Perihan toplumsallıktan asla uzak kalmadı, kadın özgürlük mücadelesini içselleştirmişti. Bunu artık evin içinde değil dışarda da yaşamak istiyordu. Bu istek onu aktif mücadeleye yönlendirdi. Mücadeleyi topyekun görürdü. Bu yüzden çocuklarını da asla bundan uzak tutmaya çalışmadı. Bir gün bile ‘gelin evinizde oturun’ demedi. Onlar mücadelede büyüdükçe eşinin de büyüdüğünü eve sığamaz olduğunu" aktarıyor.

Perihan Karaman

Mücadele onun için görevdi

Eşi Perihan’ın Hakkari’de çeşitli görevlerde bulunduğunu dile getiren Karaman, sözlerine şöyle devam ediyor: "Eşim parti yöneticiliği yaptı, Kent Meclisi Eşbaşkanlığı yaptı. Hiçbir görevden uzak kalmadı. Uzak kalmadığı için de görev aldığı resmi parti görevleri yüzünden cezalandırıldı."

Belediye eşbaşkanlığı ardından cezaevine

31 Mart belediye seçimlerinde Hakkari HDP Belediye Eşbaşkanlığı’na seçildiğini söyleyen Cihan Karaman, "Eşim kaçaktı iki küçük çocuğuma ben bakıyordum ama mücadeleden de asla geri durmadım. Oğullarıma söz vermiştim. Ne olursa olsun bu yolu yürüyecektim. 31 Mart seçimlerinde Hakkari Belediye Eşbaşkanlığı’na seçildim. Ancak çok uzun sürmedi Ekim’in 18’inde belediyeye kayyum atandı ve ben de tutuklandım. Sırasıyla Hakkari ve Elazığ cezaevlerinde kaldım. Eşim kaçaktı çocuklarım da yalnızdı. Annesiz, babasız ve kardeşsiz kalmışlardı. Ninelerinin yanında kalıyorlardı. Beni o süreçte en çok çocuklarımın durumu zorladı" diyor.