Dersim’de bir inanç pınarı: Buyer Ana

Kadın Haberleri —

  • Pülümür’de bulunan Aleviliğin inanç merkezlerinden biri olan Buyer Ana Gözesi, doğal güzelliğiyle ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. 

 

Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı Asgirek (Kocatepe) köyü kırsalında bulunan Buyer Ana Gölü (Gola Buyere), doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. 3 bin 200 rakımlı dağda bulunan Gola Buyere’nin suyu, Pülümür çayından, oradan da Nazimiye ilçe sınırında bulunan Haskar Deresi’nde birleşiyor.

Şifa merkezi

Kadın evliya olan Buyer Ana’dan ismini alan krater gölünün, şifacılıkta önemli bir etkisi olduğuna inanılıyor. Alevilik inancında Buyer Ana Ziyareti olarak anılan göl, son zamanlarda “Buyer Baba” şeklinde anılarak, ismi erilleştirilmeye çalışılıyor. 

İbadet merkezi de olan Buyer Ana Gölü’nün yanında bir mağara bulunuyor. Suların arasından mağaraya giren ziyaretçiler, mum ve çıralarını yakıp dilek dileyip, dua ediyor. Mağaranın içerisinde taşların arasında damlayan suların, astım hastalığına iyi geldiği belirtiliyor. 

Dersim Katliamı sırasında birçok kişinin hayatta kalmak için söz konusu mağaraya sığındığı ve hayatta kaldığı da aktarılıyor. 

Çiçeklerle bezeli yollar...

Asgirek köyünden Buyer Ana Gözesi’ne bir saatlik yürüyüşün ardından ulaşılıyor. Dağların arasında yapılan yürüyüşte akan suyun güzelliğine, kayalıklarda açan bitki türlerine, toprakta endemik bitkilerle birlikte menekşe, zambak, papatya, Newroz çiçeği, savıl (Gulaherç), nergis, sosın, ışkın, gulik, hercık, kuzukulağı, tırsık gibi bitkilere rastlanıyor. 

 Buyer Ana Gözesi, her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

 MA/DERSİM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.