Derviş Cemal Köyü’nde Eko kırım

Toplum/Yaşam Haberleri —

Derviş Cemal Köyü / Dersim

Derviş Cemal Köyü / Dersim

  • Dersim’in doğasına, kültürüne, diline, inancına yönelik saldırılar devam ediyor. Dersim’de her geçen gün yeni maden sahaları açılıyor. Hozat’a bağlı olan ve Derviş Cemal Ocağı’nın bulunduğu Derviş Cemal Köyü’ne kurulmak istenen mermer ocağına köylüler tepkili.

Dersim’in doğasına, kültürüne, diline, inancına yönelik saldırılar devam ediyor. Dersim’de her geçen gün yeni maden sahaları açılıyor. 145 maden projesinin bulunduğu Dersim’de, şimdi de 60 kilometre uzunluğundaki Munzur Dağları’nın tamamı maden sahası ilan edildi.

Hozat’a bağlı olan ve Derviş Cemal Ocağı’nın bulunduğu Derviş Cemal Köyü’ne 800 metre yakın bir alanda kurulmak istenen mermer ocağı projesine köylüler tepkili.

Nama Grup Metal A.Ş., mermer ocağı yapımı için Erzincan İdare Mahkemesi’ne ÇED başvurusunda bulundu. Bilirkişi raporunda; ocağın yapılmak istendiği alanın Derviş Cemal Kültür Merkezi ve Cemevi’ne yakın olduğu belirtildi.

Ayrıca ocağın su, enerji ve ulaşım yerine yakın olduğu, arıcılık ve hayvancılığın maden ocağından olumsuz etkileneceği uyarısı yapıldı. Raporda, Derviş Cemal Ocağı’nın Aleviler için önemli bir inanç merkezi olduğuna işaret edilerek, mermer ocağının buranın manevi ortamına zarar vereceği görüşü bildirildi.

Maden ocağı istemiyoruz

Köylerinde maden ocağı istemediklerini belirten Mehmet Karataş, “Köylüler olarak geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz maden ocağı çalışmaya başlayınca toz içerisinde kalacağız. Köyümüze 800 metre mesafede olan bir yer, bu kadar yakın bir yerde maden ocağı olur mu? Halkın malını hazineye çevirmişler şimdide maden şirketlerine vermişler. Maden ocağına yakın yerde bizim Derviş Cemal Ocağımız var, bütün toz ziyaretimize gidecek. Eğer köyümüzde maden projesi yapacaklarsa bize başka bir yer bulsunlar biz de köyümüzü terk edelim. Biz köylüler olarak köyümüzde maden ocağı yapılmasını istemiyoruz” dedi. DERSİM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.