Devlet yangını seyretti

6 Ağustos 2020 Perşembe - 22:55

  • Lice’de çıkan ve 5 gün süren yangında bağ bahçeler yanarken, Sîsê sakinleri, yangına müdahale ederek evleri ve hayvanlarının yanmasını son anda engellediklerini söyledi. 

 

 Amed’in Lice ilçesine bağlı Derxust, Sisê, Cinezur, Henyat ve Cimar mahalleleri arasında bulunan kırsal alanda 28 Temmuz’da çıkarılan yangın, 5 gün sürdü. Yangına müdahale eden bölgedeki mahalle sakinleri, yangını yer yer kontrol altına aldı, ancak soğutma çalışmaları yapılmadığı için yangın rüzgârın etkisiyle yeniden etkili oldu. 5 günün ardından yurttaşların kontrol altına alıp söndürdüğü yangında, yüzlerce hektarlık alan küle döndü. Bölgedeki yerleşim yerlerine sıçrayan yangında mahallilere ait bağ ve bahçeler yandı, binlerce canlı yok oldu. Yangın başta Sîsê olmak üzere bölgedeki mezarlıklara da sıçrayarak zarar verdi. 

5 gün boyuncu gece gündüz yangını söndürmek için mücadele eden Sîsê Mahallesi sakinleri, MA’dan Ergin Çağlar ve Cahit Özbek’e yaşananları anlattı. 73 yaşındaki Emine Akdemir, “Yangında bizi kardeşim ve onun çocukları kurtardı. Evin etrafı ateşlerle çevriliydi, kardeşim ve çocukları evin önündeki yangını suyla söndürerek bizi kurtardı. Günlerce yangın sürdü, yardım çağrısında bulunmamıza rağmen kimseler gelmedi. Yangında 18 ceviz, 56 adet nar ve elma ağacım, tütünüm ve kaplardaki 100 litre sütümüz yandı” dedi. 

Vardığımda köy yanıyordu

 Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Recep Bayram ise yangın mahallelerine ulaştığı vakit köyde olmadığını belirterek, “Vardığımda zaten köy yanıyordu. Yangından 150’ye yakın büyükbaş hayvanımı ve atlarımı kurtardım. Bütün köylüler ateşi söndürmek için uğraştık ama ağaçlarımız ve ekinlerimiz yandı” diye aktardı. 

Mahallilerden Ramazan Bulut (53) da yangını sadece köylülerin söndürdüğünü belirterek, şunları paylaştı: “Sadece bir tane itfaiye geldi. Bütün köy yanarken o itfaiye ne yapabilir ki. Bir yeri söndürmeye çalışıyorlardı, sonra başka yere gidiyorlardı, geldiklerinde iki saat gibi bir zaman geçiyordu. Tekrar geldiklerinde yangın önceye oranla 3-4 kat oluyordu. Bağ ve bahçelerimizin hepsi yandı.”  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.