Devletin bitmeyen öfkesi

Peyindas (Söğütlü) köyü / Tatvan - Bitlis

Peyindas (Söğütlü) köyü / Tatvan - Bitlis

  • Günlerdir savaş uçakları ve helikopterlerle bombalanan, askerlerin üs kurduğu, iş makinelerinin getirildiği Peyindas köyü bilinçli bir politikayla hedef alınıyor.
  • 1993’te devlet tarafından yakılan, köylerinden göç etmek zorunda kalan ancak geri dönerek devletin her türlü zulmüne direnen köylüler, “bu sefer gitmek yok” diyor.

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Peyindas (Söğütlü) köyünde geçtiğimiz Cuma başlatılan askeri operasyon yoğun bombardımanla devam ederken, göç ettirilmek istenen köy halkından özellikle Avras ailesinin hedef alınması dikkat çekiyor. Türk devletinin ana akım medyaya servis ettiği dört gerillanın yaşamını yitirdiği yönündeki haberlerin de yalan olduğu ortaya çıktı.

12 Ağustos’ta köye yapılan baskında Kerem Avras, Mustafa Tedbirli, Necip Tedbirli, Heybet Çelik, Serkan İpek, Garip İpek, Ekrem Avras ve Ahmet Çelik gözaltına alındı. Köylülerden Ekrem ve Fettulah Avras adlı kardeşler ise hala kayıp.

Gözaltına alınan 8 kişi dün emniyetteki ifade işlemleri tamamlanarak savcılığa çıkarıldı.

 

 

Can güvenliğimiz yok

JİNHA’ya konuşan Köy sakinlerinden Kıymet Avras, köye giriş çıkışların yasaklandığını belirterek, “Askerler köyün içinde geziyorlardı. Ne beriler koyunlarını sağmaya gidebiliyordu ne de hayvanları su içmek için meraya götürüyorlardı. Son iki gündür kadınlar beriye gidiyor ama askerler onlarla gidip geliyor” dedi.

Köye yapılmayan şey kalmadı. Her yeri bombaladılar, o köylerde tarihi ya da doğal hiçbir şey kalmadı. Her daim bomba sesi duyuyoruz. Köyde her gün helikopterler uçuyor. Hiçbir şekilde can güvenliğimiz yok” diye konuştu.

Aynı zamanda gözaltına alınan Kerem Avras’ın kızkardeşi olan Kıymet Avras, abisinin tarlada çalışırken gözaltına alındığını belirterek, “Panzer onların evinin hemen önünde, günlerdir o ev abluka altında” bilgisini verdi.

İşkence nedeniyle yürüyemiyor

Kerem Avras’ın gördüğü işkence nedeniyle güçlükle yürüdüğü, kafasında kırıklar ve kaburgasında çatlakların olduğu öğrenildi. Konuya dair görüştüğümüz avukat Berfin Ozan gözaltına alındıktan sonra hastaneye götürülen Kerem Avras’a darp raporu verilmediğini, ısrarları sonucu yeniden hastaneye götürerek darp raporu alındığını ifade etti. Kerem Avras’ın aldığı darbeler nedeniyle gözünde de görme kaybı yaşadığı belirtildi.