Devrim Ayık ölüm sınırında

30 Temmuz 2021 Cuma - 21:09

  • Eskişehir Cezaevi’nde olan ağır hasta tutsak Devrim Ayık’ın artık yürüyemez duruma geldiğini belirten annesi Hülya Ayık, oğlunun ölüm sınırında olduğunu belirterek, cezaevlerinden cenazeler çıkmadan adım atılmasını istedi.

 

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 1 Nisan 2021’de yayımladığı son verilere göre, cezaevlerinde 604’ü ağır olmak üzere toplam bin 605 hasta tutuklu var. Fiziki koşullar ve başvurulan uygulamalar nedeniyle sayıları gün geçtikçe artan hasta tutsakların ailelerinin kaygıları sürüyor. Aileler, durumları giderek ağırlaşan  yakınları için adım atılıp, serbest bırakılmalarını bekliyor.

Bu tutsaklardan biri de Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Özgür Halk Dergisi eski çalışanı Devrim Ayık (30), ‘Crohn hastalığı’ olarak adlandırılan bağırsak hastası ve daha önce geçirdiği iki ameliyatla bağırsaklarından 40 ve 60 cm’lik parçalar alındı. Bu nedenle tedavisine düzenli olarak devam etmesi gereken Ayık, 2015 Ekim’inde “örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklanıp, cezaevine konuldu. 3 yıl sonra tahliye olan Ayık, yargılandığı dosyadan 12 Ocak’ta yeniden tutuklandı. 

 Ayık, ailesiyle yaptığı son haftalık telefon görüşmesinde, sağlık durumun kritik aşamada olduğunu aktardı.

İşkenceye dönüştü

Hastaneye gitmek için aylarca beklediğini, gidiş gelişlerinin ise işkenceye dönüştüğünü belirten Ayık, cezaevine dönüşte rutubetli bir koğuşta karantinaya alındığını kaydetti. Ayık, ailesi aracılığıyla kamuoyuna şöyle seslendi: “Hastalığımdan dolayı her yemeği tüketemiyorum. Özel diyet programın uygulanması gerekiyor ama cezaevi idaresi sağlıklı tutuklulara verdiği yemeği bana da getiriyor. Ben de tüketemediğim için bir aydır sürekli kahvaltı yiyorum. Artık halden düştüm. Hastalığım tekrar ağırlaştı. Bağımsız komisyonlar tarafından cezaevi koşullarının incelenmesi gerekiyor.” 

Oğlum ölüm sınırında

Anne Hülya Ayık (48) ise yüzde 76 engelli raporu bulunan oğlunun bağırsak hastalığından dolayı 14 günde bir iğne yapması, düzenli ilaç kullanması ve diyet programının uygulaması gerektiğini dile getirdi. Kaldığı cezaevinde ise bunların hiçbirine dikkat edilmediğini söyleyen anne Ayık, bu yüzden durumu giderek ağırlaşan oğlunun ölüm sınırına geldiğini ifade etti. Ayık, “Bir an önce hasta tutuklular için adım atılmasını ve tahliye edilmelerini istiyoruz. Artık yeter. Bu insanlar daha ne kadar acı çekecek? Daha ne kadar işkence çekecekler? İşkence sadece falakalarda olmak değildir, ruh ve beden işkence çekiyor” diye konuştu. 

Cenazeler çıkmadan 

Oğlu Devrim ve diğer hasta tutukluların cezaevinde tutulmasıyla adaletin sağlanamayacağını söyleyen anne, bu halin cezaevlerinde adaletin olmadığı anlamına geldiğini kaydetti. Adalet ve Sağlık bakanlıklarına “Cezaevlerinden cenazelerin çıkmasını istemiyoruz. Bizlere adaletin ve insanlığın var olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Hasta tutsakların cenazeleri çıkmadan adım atılsın” diyerek seslenen anne Ayık, duyarlı kamuoyunu ise hasta tutukluların sesi olmaya davet etti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.