Devrimi kurtuluş mertebesine taşıyalım

Kadın Haberleri —

1 Eylül 2022 Perşembe - 18:30

.

.

  • Qamişlo’daki BM merkezi önünde Kongra Star ve HPC-Jin öncülüğünde açılan ‘Onur Çadırı’ eylemi sürüyor. Eyleme katılan kadınlar Türk devletinin saldırılarının durdurulması talebinde bulunurken aynı zamanda kadınlara da devrimi kurtuluş mertebesine taşımaya çağırdı.

Türk devletinin işgal saldırılarına ve SİHA ile yaptığı saldırılara karşı Birleşmiş Milletler (BM) Qamişlo merkezi önünde kadınların başlattığı çadır eylemi sürüyor. 

Türk devleti geçtiğimiz Ağustos ayının 18’inde Hesekê’nin Şemoka köyünde bulunan kız eğitim merkezini SİHA’larla bombaladı. BM güvencesinde bulunan ve Uluslararası Koalisyon üssüne 2 kilometre mesafede yer alan merkezin bombalanması sonucu 4 çocuk; Ranya Eta, Zozan Zedan, Dilan İzedin ve Diyane Elo şehit oldu.

Qamişlolu kadınlar, işgalci Türk devletinin işlediği suçları ve bu suçlara sessiz kalınmasını protesto etmek amacıyla  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği önünde çadır eylemi başlattı. 20 gündür devam eden eyleme katılan kadınlar, "Taleplerimiz yerine getirilene kadar bu çadırın altında direneceğiz" dedi.

.
Bêrivan Yunis

Okul BM’nin himayesindeydi

Kadınlardan Bêrivan Yunis, "Türk devleti savaş ilan etti. Her gün çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve toplum liderleri hedef alınıyor” dedi. Türk devletinin Cerablus ile birlikte bölgeyi işgal ettiğini dile getiren Yunis, Türk devletinin DAİŞ’i desteklediğini ve Suriye’ye yerleşmesine köprü olduğunu kaydetti.

Hesekê’nin Şemoka köyündeki kız çocuk eğitim merkezine düzenlenen SİHA’lı saldırda 4 çocuğun yaşamını yitirdiğini dile getiren Bêrivan Yusif şöyle dedi: "Bu okullar Birleşmiş Milletler'in himayesinde olmasına rağmen hedef alındı. Orada eğitim gören kadınlar hedef alındı. Bu çocuklar başka bölgelerde olsa hedef alınır mıydı? Kürt halkının soykırımını mı ilan ettiler?” 

Saldırılar derhal durdurulmalı

Kürtlere bilerek saldırıldığın söyleyen Yunis, “Kadınlar hayatın her alanında örgütlenerek kendi askeri güçlerini inşa etti ve DAİŞ çetelerine karşı savaştı” diye belirtti.

Eylemin Kongra Star ve HPC öncülüğünde gerçekleştirildiğini kaydeden Yunis, “Biz buraya Kürt halkının durumunu göstermek için geldik. Kürtler her gün saldırıya uğruyor. Bu saldırılar derhal durdurulmalı."

.
Necah Hesen

Savunma güçlerimizi destekleyeceğiz

Necah Hesen adıl kadın da, katledilen 4 çocuk için eyleme geldiklerini belirterek, şunları ifade etti: "Bugün 4 çocuğun katledilmesini kınamak için Birleşmiş Milletler binası kurulan ‘Onur çadırı’nın altına geldik. Topraklarımızı asla terk etmeyeceğiz. Kadınlar olarak direnişimize devam edeceğiz ve ülkemize sahip çıkacağız. Savunma güçlerimizi destekleyeceğiz.”

Çocuklarımız özgürce yaşamalı

Taleplerine cevap verilinceye çadır eylemini sürdüreceklerini söyleyen Hesen, "Burada, Birleşmiş Milletler merkezinin önünde, haklarımızı istiyoruz. Çocuklarımızın özgürce yaşamasını istiyoruz. Çağrılarımız cevap bulana kadar direneceğiz” şekilinde konuştu.

.
Cewahir Osman

Türk devleti korku salmak istiyor

Eylemci kadınlardan Cewahir Osman ise Türk devletinin kadınları özellikle hedef aldığın ifade ederek, "İşgalci Türk devleti, Kuzey-Doğu Suriye’ye saldırmak için izin alamadı. Bu yüzden halka korku salmak istiyor. Türk devletinin amacı bölgeden halkı tahliye etmek ve demografik değişim yapmaktır. Bunu Efrîn, Serekaniyê ve Girê Spî'de yapıyor” dedi.

Geri adım atmayacağız

Şehit annelerini ve bu devrime bedel veren tüm kadınları Rojava Devrimi’ni kurtuluş mertebesine taşımaya çağıran Cewahir Osman devamla şunları kaydetti: "Birleşmiş Milletler binasının önündeki bu çadır eylemi, mesajımız kendilerine ulaşana ve taleplerimiz yerine getirilene kadar devam edecek. Türk devleti bize ne kadar saldırırsa saldırsın asla geri adım atmayacağız ve savaşçılarımızı destekleyeceğiz."

Save The Children açıklama yapmıştı

Geçtiğimiz ay açıklama yapan Save The Children Kuzey-Doğu Suriye’de Temmuz ayında 40 çocuğun Türk devletinin artan saldırıları nedeniyle yaralandığını ve ya yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

QAMIŞLO / ANHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.