Dilekçeler başgardiyanı aşamıyor

21 Eylül 2021 Salı - 17:48

❏

  • Ege Bölgesi cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair izlenimlerini paylaşan ÖHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Şükran Öztürk, tutsakların şikayet dilekçesinin başgardiyanlar tarafından idareye teslim edilmediğini söyledi. 

Her geçen gün artan ihlalleri yerinde tespit eden Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi Eşbaşkanı Şükran Öztürk, yaklaşık bir aydır Ege Bölgesi’ndeki cezaevlerini ziyaret edip tutsakların yaşadıkları sorunları dinlediklerini söyledi. Öztürk, yaptıkları görüşmelerde hak ihlallerinin katlanarak sürdüğünü söyledi. Öztürk, not ettikleri hak ihlallerini şöyle özetledi: “Tutuklular kendi haklarını kullanamıyorlar. Cezaevi yönetimi telefon hakkını keyfi bir şekilde engelliyor. Dergi ve kitap ulaşımında sorunlar var. Bir koğuşta en fazla 10 kitap bulundurulabiliyor. Kürtçe kitap ve mektuplar ‘tercüman yok’ gerekçesiyle verilmiyor. Tutukluların yaşadığı hak ihlalleriyle ilgili dilekçeler kurumlara ulaştırılmıyor. Bazı cezaevlerinde yazılan dilekçeler başgardiyanlar tarafından idareye teslim edilmiyor.”

Cezaevlerinde salgının krize çevrildiğini söyleyen Öztürk, “Salgınla beraber cezaevlerinde tecrit politikaları daha da derinleşti. Tutukluların hastaneye gidiş gelişlerinde 15 gün karantina odalarında bekletiliyor. Ağır hasta tutuklular sürekli tek kişilik hücre de tutuluyor” dedi. 

Öztürk, infazını tamamlayan ancak ”iyi halli olmadığı” gerekçesiyle içerde tutulan binlerce tutsağa dikkat çekerek, “Taliye edilmeyen tutukluların gerekçelerini incelediğimizde ‘örgütten ayrılıp, ayrılmadıkları, samimi olup olmadıkları’ gibi kararlar gördük. Bu da tutukluları psikolojik olarak tecrit etmektir. Yapılan bu hukuksuzluğun somut bir gerekçesi olmadığı gibi, yasalarda da bir dayanağı yoktur” diye konuştu.

 

Tutsak yakınlarına baskın

Çukurova TUHAY-DER ve ATUHAY-DER ile yöneticilerinin evlerine yapılan baskında, 9 kişi gözaltına alındı. 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ”örgüt üyeliği” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, Adana, Mersin ve Siirt’te çok sayıda eve baskın yapıldı. Soruşturma kapsamında Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ATUHAY-DER) ile Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği’ne (Çukurova TUHAY-DER) de baskın yapıldı. Uzun süre arama yapan polislerin, birçok resmi evraka el koyduğu öğrenildi. 

Adana, Mersin ve Siirt’te aynı soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında, ATUHAY-DER yöneticileri Zakir Akalın ve Sinan Balduz, HDP Çukurova İlçe Eşbaşkanı Yaşar Demir ile Hüseyin Özdemir, Zekiye Özdemir ve isimleri öğrenilemeyen dört kişi gözaltına alındı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.