Direniş destanı yazdı

Kadın Haberleri —

11 Haziran 2021 Cuma - 23:00

.

.

  • Sarya Diyar, Mamreşo’da işgalci Türk devletine karşı kahramanlık destanı yazan yedi gerilladan biriydi. Abisi Diyar Gaffur 33 kurşunla, Sarya Diyar kimyasalla katledildi.

AGİT ERKENDİ
FRANKFURT

Ağabeyi Diyar Gaffur’un 2010’da 33 kurşun ile katledilmesinin ardından yönünü özgürlük dağlarına veren Bişeng Hezer (Sarya Diyar), Mamreşo’da kahramanlık destanı yazan arkadaşlarıyla birlikte tarihe isimlerini yazdırdı.

Türk ordusunun 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gece Medya Savunma Alanları’nın Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine başlattığı kapsamlı saldırılarına karşı gerilla direnişi ve eylemleri devam ediyor. Saldırıların ilk gününden itibaren Avaşîn’in Mamreşo alanında 10 gün boyunca kahramanlık destanı yazan 7 gerilla tarihe isimlerini yazdırarak şehit düştü. Bu gerillalardan olan Bişeng Hezer (Sarya Diyar) Şirnex’in Hezex ilçesinde yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Henüz küçük yaşlardayken baskı ve zulüm ile tanıştı. 2004 yılında PKK’ye katılan ve 2010’de katledilen ağabeyi Abdullah Hezer’in (Diyar Gaffur) direniş hikayeleriyle büyüyen Sarya Diyar, ağabeyinin şehadetinden sonra silahını yerde bırakmamak ve intikamını almak için 2013’te gerilla saflarına katıldı. 
Almanya’da yaşayan Mevlide Hezer, kardeşleri Sarya Diyar’ı ve Diyar Gaffur’u anlattı.

  • Almanya’da yaşayan kardeşi Mevlide Hezer, “Sarya, erken yaşta aramızda ayrıldı. Kendisi neleri seviyor, neleri sevmiyor hiç bilmiyorduk. Bildiğimiz bir tek şey vardı; davasına, ailesine çok bağlıydı. Biz de onun bu çelikten iradesine sonuna kadar saygı duyuyoruz” diye konuştu. 

Akşam çatışma gündüz baskın

Aileden ilk olarak 90’lı yıllarda iki dayısının PKK saflarına katılarak şehit düştüğünü söyleyen Hezer, “Biz çok küçükken evimizin etrafında her zaman çatışmalar oluyordu. Her akşam çatışma ve bomba sesleri ile korka korka sabahlıyorduk. Sabah olduğunda ise askerler tarafından evlerimiz basılıyordu. Hep bir korku içerisinde yaşıyorduk. Abim Diyar Gaffur da yapılan bu zulmü, yaşadığı olayları kaleme alıyor, şiir yazıyordu” diye anlattı. 

Önce abisi gerillaya katıldı

Abisinin 1998 yılı başlarında Adana’da üniversite okurken Özgür Gündem gazetesinde basın çalışmalarında yer aldığını belirten Hezer, “Gazete dağıtımcılığı yapıyordu. Aynı zamanda okuyordu. 2002 yılında öğretmenliği kazanarak İdil’in bir köyünde sözleşmeli olarak öğretmenlik yapmaya başladı. O dönem siyasette daha aktif olmaya başladı” diye belirtti. Ağabeyinin 2003 yılında HADEP Şirnex’te gençlik başkanı olduğunu belirten Hezer, “Ben de yönetimde yer aldım. Bu süre zarfında abim, öğretmen olduğu için daha çok baskı görüyordu. 2004 yılında her şeyi bırakıp PKK saflarına katıldı” diye konuştu.

Ölü bedene 33 kurşun

Abisinin 2010 yılında sivil iken Cizîr’de köprü üzerinde polisler tarafından katledildiğini anlatan Hezer, “Kafasına direkt hedef alarak ateş etmişler. İlk kurşunla şehit düştü. Kürtlere karşı öfkesini alamayan Türk devletinin polisleri, cansız bedeninin üzerine 33 kurşun daha sıkmış. Bu, otopsi raporu ile kanıtlandı. Biz Kürtlerin cenazesinden bile korkan bir düşmanla karşı karşıyayız” diye anlattı. 

Amcaoğlu da Diyar kodunu aldı