Direnişleri yolumuzu aydınlatıyor

Kadın Haberleri —

11 Ocak 2021 Pazartesi - 14:35

  • MİT tarafından gerçekleştirildiği herkes tarafından bilinen Paris Katliamı'nın Türkiye tarafından aydınlatılmak istenmediğini ifaden HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Eğer aydınlatılırsa çok şey çözülecek” dedi. 

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’ta Türk MİT’i eliyle katledilen kadın devrimciler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Şirnex’in Silopî ilçesinde 4 Ocak 2016’da katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar, Mêrdîn’de anıldı. HDP Sözcüsü ve Mêrdîn Milletvekili Ebru Günay ile birlikte çok sayıda kadın katıldığı anma salonunda katledilen kadınların fotoğrafları konuldu, mumlar yakıldı. 
Katledilen Kürt kadınlarının mücadelelerinden bahseden Günay, faillerin ortaya çıkarılmadığı olayda Fransa’nın sorumluluğu üzerinden attığını, Türkiye’nin ise üzerini kapattığını söyledi. Paris’te kadınların özellikle hedef alındığını hatırlatan Günay, katliamla İmralı Adası’nda tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yürütülen çözüm görüşmelerinin hedef alındığını dile getirdi. Günay, MİT tarafından gerçekleştirildiği herkes tarafından bilinen katliamın Türkiye tarafından aydınlatılmak istenmediğini ifade ederek, “Eğer aydınlatılırsa çok şey çözülecek” dedi. Aynı şekilde Silopî’de de Kürt kadınlarının provokasyon amacıyla hedef alındığını belirten Günay, katledilen Kürt kadınlarının mücadele ve direnişinin yollarını aydınlattığını ifade etti. 
Günay’ın konuşmasının ardından katledilen Kürt kadın siyasetçileri anlatan sinevizyon gösteriminden sonra müzik dinletisi sunuldu.

MÊRDÎN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.