Dolar 7.50’yi aşıyor

9 Eylül 2020 Çarşamba - 14:38

  • Dolar 7.4905 lira seviyesine kadar çıkarak hem yeni bir rekor kırdı hem 7.50’nin kapısına dayandı. TL, Eylül’ün başından bu yana 12 kuruş değer kaybetti.

 

Küresel piyasalarda oldukça kuvvetli bir satış baskısı yaşanırken dolar/TL, tarihi zirve olan 7.49’a kadar yükseldi. Asya borsaları Wall Street’in teknoloji hisselerindeki sert düşüş nedeniyle art arda üçüncü günde düşüş kaydetmesi ve AstraZeneca’nın korona virüsü aşı testlerine ara vermesi ardından gerilerken, petrol fiyatları Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye indi.

Küresel piyasalarda korona virüsü yayılımına yönelik endişelerle birlikte petrol, altın ve hisse senedi başta olmak üzere tüm piyasalarda görülen satış baskısı ekonomisi yer altı kaynaklarına bağımlı gelişmekte olan ülke para birimlerinde belirgin hissedildi.

Dolar/TL dün 7.49’a kadar yükselse de TL, dolar karşısında yaklaşık yüzde 0.2 değer kaybı yaşadı. Dolar/TL, dün haber hazırlanırken 4.4950 seviyesinde işlem görüyordu. Euro/TL ise 8.8439 seviyesindeki rekorun hemen altında 8.8220 seviyesinde.

Ağustos ayı enflasyon verilerinin geçen hafta açıklanmasının ardından yüksek enflasyon ortamında TL getirisinin yeterliliği daha çok sorgulanmaya başlandı. Bu endişelerin döviz ve altın cinsi varlıklara yeni bir yönelim ve dolar/TL’de yeni bir baskı unsuru oluşturup oluşturmayacağı piyasalar tarafından ana endişe kaynağı olarak izleniyor.

Yabancı yatırımcılar ise Türkiye varlıklarını aralıksız satmaya devam ediyor. Yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul hisse senedi piyasasında başından bu yana satışları 5.9 milyar dolara yükselmiş durumda. Yabancıların tahvil bono piyasasındaki varlıklarını da yüzde 20’nin üzerinden yüzde 3’lü seviyelere kadar gerilemiş durumda.

Düşük faiz ortamında yaşanan lokallerin dövize yönelimi ve yabancı yatırımcı çıkışları, yüksek cari açık ve yeni satış baskılarını da beraberinde getiriyor.

Yabancı çıkışları ve ilk yarıda 20 milyar dolara ulaşan cari açık ise turizm gelirlerinin de yokluğunda kamunun geçtiğimiz yıldan buyana 120 milyar civarında olduğu hesaplanan döviz arzı tarafından finanse ediliyor. Ekonomi yönetimi TL’deki seyri rekabetçi kur politikası olarak yorumlarken kamu döviz arzı kaynaklı TCMB rezervlerindeki erime ise belirgin boyutlarda.

Yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü para politikası kararının euroda satış baskısı yaratıp yaratmayacağına odaklanmış durumdalar.

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 550 baz puanın altındaki seyrini sürüyor. 5 yıllık CDS 500 baz puana doğru yaklaştıktan sonra dün sabah 516/526 seviyelerindeydi.

Piyasada Yunanistan ile yeraltı kaynakları nedeniyle yaşanan gerilim ile birlikte AB ile ilişkiler de takip edilen ana konular arasında yerini koruyor.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.