Dört bir yanında ihlaller

29 Mart 2022 Salı - 17:15

  • Uluslararası Af Örgütü, “İşkence ve diğer türde kötü muameleye ilişkin ciddi ve güvenilir iddialarda bulunuldu” dedi.

 

Uluslararası Af Örgütü’nün dünyada insan haklarının durumunu değerlendirdiği 2021-22 yıllık raporu dün yayımlandı. Af Örgütü, raporunda Türkiye’deki duruma “Türkiye: 2021 yılında Türkiye’nin dört bir yanında hak ihlalleri ve dört bir yanında protestolar vardı” başlığıyla yer verdi. Af Örgütü, Türkiye raporunda şu başlıklar ele alındı: Aşırı Devlet Müdahalesi, Muhalefete Yönelik Baskılar, İfade Özgürlüğü, İnsan Hakları Savunucuları, Kadınların ve Kız Çocukların Hakları, LGBTİ+ Hakları, Toplanma Özgürlüğü, Örgütlenme Özgürlüğü, İşkence ve Diğer Türde Kötü Muamele, Zorla Kaybetmeler, Mülteci ve Göçmenlerin Hakları.

Rapordan öne çıkan değerlendirmeleri de şöyle sıraladı:

* Yargı sistemindeki derin kusurlar giderilmedi.

*  Barışçıl toplanma özgürlüğü sert bir biçimde sınırlandırıldı.

*  İfade özgürlüğüne dönük ağır saldırılar karşında barışçıl toplanma hakkını kullanan kişilere orantısız güç kullanıldı.

*  İşkence ve diğer türde kötü muameleye ilişkin ciddi ve güvenilir iddialarda bulunuldu.

* AİHM Türkiye için pek çok başlıkta hak ihlali kararı verdi.

 

Şırnak ve Ardahan’da üç kişi gözaltına alındı

Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında iki kişi gözaltına alındı. Ardahan'da da polis kontrol noktasında bir TIR şoförü gözaltına alındı. 

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde dün sabah saatlerinde Hêtma (Boyuncuk) ve Zivingê (Yağızoyman) köylerine jandarma tarafından yapılan ev baskınında Fikret Şen ve soy ismi öğrenilmeyen Kumri isimli 50 yaşındaki kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınan iki kişinin Güçlükonak Emniyeti’ndeki işlemlerin ardından Şırnak’a götürüleceği öğrenildi.

Öte yandan Azerbaycan’dan Türkiye’ye giriş yapan Silopili TIR şoförü Seyfeddin Kaplan, Ardahan polis kontrol noktasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Kaplan’ın Ardahan İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.