Dört kentte ormanlar yanıyor

31 Ağustos 2021 Salı - 20:55

  • Dersim, Bingöl Bitlis ve Şırnak’taki, Türk güçlerinin çıkardığı orman yangınları dün de sürdü.

 

Dersim, Bingöl Bitlis ve Şırnak yaşanan orman yangınlarına karşı kimi noktalarda hiçbir müdahalede bulunulmaması nedeniyle  alevler giderek yayılıyor.

 Dersim’de orman yangınlarının yaşandığı üç ayrı bölgeden alevler dün de yükselmeye devam etti. Hozat ilçesinin kırsalında 17 Ağustos’tan askeri operasyon sonrası başlayan yangın, Ovacık ilçesine bağlı köylere kadar yayılmış durumda. İlk günlerde yangına müdahale etmek için bölgeye giden Dersim Belediyesi itfaiye ekipleri, kentteki sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar engellemeyle karşılaşıp, yangın bölgesine gitmelerine izin verilmedi. Bu nedenle binlerce hektarlık alanı küle çeviren yangına tepkiler sonucu ancak 13 gün sonra müdahaleye başlandı. 15. gününde süren yangın ormandaki canlıları da yok etti.

Hozat’taki yangın daha söndürülemeden 29 Ağustos’ta Munzur Vadisi’nde yer alan Fırtına Veli Çeşmesi ile Pülümür Vadisi’ndeki Roj Deresi’nde başlayan orman yangınları da sürüyor. Sadece Dersim Belediyesi itfaiye ekipleri ve yurttaşların müdahale ettiği alevler rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılmış durumda.

Munzur Vadisi’nde başlayan yangın, gece saatlerinde rüzgarın etkisiyle daha da büyüdü. Yangın nedeniyle vadideki dağlar dumanla kaplandı. BDün sabah saat 06.00 sıralarında yaklaşık 60 kişilik grup, şehir merkezinden yangın bölgesine gitti. İitfaiye ekipleriyle birlikte 10-15 kişilik gruplar halinde 4 ekibe ayrılarak yangına müdahaleye başladı. Sabah saatlerinde ayrıca 1 helikopterle havadan söndürme çalışması başlatıldı. Hozat’tan gelen yurttaşlar da yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

Pülümür Vadisi’ndeki yangına ise dün öğle saatleri itibarıyla herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Askerlerce bölgenin bombalanması sonrası başladığı belirtilen yangın dolayısıyla bölgeden dumanlar yükselmeye devam etti.

Söndürmeden gittiler

 Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Conag köyünün Xarsak mezrasında 29 Ağustos’ta çıkan orman yangını da dün kontrol altına alınmadı. Geniş bir alana yayılan alevlere ilk müdahale yurttaşlar tarafından yapıldı. Karadan yürütülen söndürme çalışmalarına önceki akşam saatlerinde helikopterler de dahil oldu. Bölgeye gönderilen 3 helikopterle yangına havadan müdahale edildi fakat bir saat sonra alevler henüz söndürülmeden helikopterler bölgeden ayrıldı. Bu duruma tepki gösteren yurttaşlar, yangına kendi imkanları ile müdahale etmeye devam etti. Gece boyunca devam edip rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan yangına müdahaleye sabah saatlerinde devam edildi. Söndürme çalışmalarına bir helikopter de katıldı fakat yapılan müdahalelere rağmen alevler dün de kontrol altına alınamadı.

Müdahalede yetersiz kaldılar

Bitlis’te ise Ava Weqfê (Buzlupınar Dinlenme Tesisleri) bölgesinde önceki gün saat 10.00 sıralarında başlayan orman yangını, dün de kontrol altına alınamadı. Yangına karadan müdahale eden ekiplerin yetersiz kalması nedeniyle alevler yayıldı. İkinci gününe giren yangını söndürmek için yürütülen çalışmalara rağmen ormanlık alanının büyük bir bölümü yanıp küle döndü. Yangın söndürme çalışmalarında yer alan Orman Bölge Müdürlüğü çalışanı, yangına müdahalede yetersiz kaldıklarını söyledi. En acil şekilde yangına havadan müdahalede bulunulmasına ihtiyaç olduğunu belirten çalışan, halkı da söndürme çalışmalarına katılmaya davet etti. Buzlupınar Dinlenme Tesisleri sahibi Ömer Barin ise söndürme çalışmalarının yetersiz kalması nedeniyle yetkililere acil destek çağrısında bulundu.

Şırnak’ta halk engellendi

 Şırnak’ta da iki ayrı noktada yaşanan yangınlar dün de sürdü.  Besta bölgesinde bulunan Qurta Xanê alanında 29 Ağustos’ta operasyona çıkan askerlerce çıkarıldığı belirtilen yangına yetkililerce hiçbir müdahalede bulunulmadığı gibi alevleri söndürmek için yangın bölgesine gitmek isteyen yurttaşlar da askerlerce engellendi. Gerekçe olarak ise alanın ”yasak bölge” olması. Girêbestkê bölgesinde çıkan orman yangını da devam etti.  DERSİM

 

Aynı gerekçeyle  yakılıyor

Edirne F Tipi Cezaevi’nde rehin tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Dersim’de devam eden yangınlara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Demirtaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: ”Dersim’deki orman yangınlarının söndürülmemesinin nedeni yetersizlik değildir. O bölgedeki ormanların çoğu bilinçli olarak yakılır ve kimsenin de müdahale etmesine izin verilmez. On yıllardır sürdürülen bilinçli ve resmi bir politikadır bu. Bu gerçeği herkes bilir ama ne yazık ki kimse söylemeye cesaret edemez. 38’de Dersim neden bombalandıysa ormanlar da aynı gerekçeyle yakılıyor.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.