Duisburg’da “Diktatörü yargıla” eylemi 

Kadın Haberleri —

22 Ocak 2021 Cuma - 10:05

  • Duisburg’da “Diktatörün yargılanması için 100 neden, 100 bin imza” kampanyası kapsamında bir miting düzenlendi. 

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde faaliyet yürüten Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi, Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) 25 Kasım 2020’de startını verdiği “Diktatörün yargılanması için 100 neden, 100 bin imza” kampanyası kapsamında bir eylem düzenledi.

16.00-17.00 saatleri arasında Duisburg Forum önünde düzenlenen eylemde Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi adına Amara Çiya bir konuşma yaptı.

Tutsaklar zorlu koşullarda eylemde

Kampanyanın amacına ilişkin konuşan Çiya, tecride karşı Türkiye cezaevlerinde 27 Kasım’dan bu yana süren süresiz dönüşümlü açlık grevine de dikkat çekti.

“120 cezaevinde Kürt siyasi tutsakların başlattığı, aralarında HDP milletvekilleri, gazetecilerin, siyasetçilerin de bulunduğu binlerce siyasi tutsak, AKP-MHP faşist iktidarının İmralı tecrit sistemine ve cezaevlerinde süren baskılara, hak gasplarına ve artan siyasi soykırım operasyonlarına karşı 56. gündür açlık grevinde" diyen Çiya, cezaevlerinde  açlık grevinin zorlu koşullarda sürdürüldüğünü belirtti.

Sık sık “Jin, Jiyan, Azadî”, “Bijî Serok Apo”, “Zindanlar boşaltılsın, tutsaklara özgürlük”, “Katil Erdoğan” sloganları atıldı.

İmzaların da toplandığı eylem, yarın Düsseldorf’ta saat 13.00’da “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük, açlık grevleri ile dayanışma” mitingine katılım çağrısı ile sona erdi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.