Dünya Kadın Konferansı: Yanınızdayız

Kadın Haberleri —

26 Temmuz 2022 Salı - 19:10

.

.

  • Türk devletinin katlettiği YJP ve QSD kadın komutanları için Dünya Kadın Konferansı başsağlığı mesajı yayınladı.

Dünya Kadın Konferansı, 22 Temmuz günü Türk devletinin katledilen YJP ve QSD Komutanları Jiyan Tolhildan, Roj Xabûr ve Barîn Botan için başsağlığı mesajı yayınladı. 

NÛJINHA’nın geçtiği habere göre Dünya Kadın Konferansı adına Avrupa Koordinasyonu üyeleri Halinka Augustin ve Suse Bader tarafından yayınlanan mesajda Rojava Devrimi’nin 10. yılı kutlanarak şöyle denildi: “Demokrasi ve özgürlük uğruna verilen kahramanca mücadele 19 Temmuz 2012’de Kobanê’de start almıştı. Bunun sonucunda DAİŞ zaferle bölgeden çıkarıldı. Kadınların kendi birliklerinde savaşarak yer aldığı mücadeleniz sonucu bölgede kadınlar için büyük haklar kazanılabildi. Fakat bunun için çok büyük bedeller verildi, yaklaşık 11 bin savaşçı hayatını kaybederken 21 bin savaşçı da yaralandı.” 

Üç öncü kadın savaşçının Türk ordusu tarafından katledildiğini öğrendikleri açıklanan mesajda, “Dünya kadınları olarak başından itibaren yanınızda durduk. “Kalbimiz Rojava’daki savaşçılar için atıyor” şiarı altında Avrupa ülkelerinde düzenlediğimiz tur ile mücadelenizi tanıttık ve uluslararası dayanışmamızı sergiledik.

Bugün bölgeniz yeniden çok yoğun saldırı altında. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olağanüstü hal ilan etmek zorunda kaldı. Türk Erdoğan rejiminin Batı ve Güney Kürdistan’a yönelik saldırıları ve Türk ordusunun işgal tehditleri başarıyı tehdit ediyor.

Mevcut gelişmeler uluslararası, anti-emperyalist ve anti-faşist bir birliğin gerekliliğini gözler önüne seriyor. Dünya Kadın Konferansı’nda inşa ettiğimiz yeni anti-emperyalist ve anti-faşist platform birçok destekçiyi kapsamalı ve pratik olarak kendini kanıtlamalı.

Değerli mücadele arkadaşları,

Sizlere yıldönümünüzde barış ve özgürlüğe dayalı yeni bir dünya uğruna verilen mücadelede sonsuz dayanışmamızı ve selamlarımızı gönderiyoruz.

Yaşasın uluslararası dayanışma.

Dünya Kadın Konferansı adına Avrupa Koordinasyonu üyeleri Halinka Augustin ve Suse Bader”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.