Efrîn'de bini aşkın kadın kaçırıldı

Kadın Haberleri —

Efrîn

Efrîn

  • Türk devleti ve destelediği çete örgütleri, 2018’den bu yana Efrîn’de binden fazla kadını kaçırdı, 99 kadını katletti, 74 kadına karşı cinsel şiddet ve tecavüz suçu işledi.

Efrîn-Suriye İnsan Hakları Örgütü, Türkiye ve bağlı çetelerin 2018’den işgal ettiği Efrîn’dekadınlara yönelik işlediği suç çetelesini açıkladı. Örgüt adına açıklama yapan Heyhan Elî,Türkiye ve silahlı çete gruplarının işgalden sonra hayatın her alanında eşitliklerini ispatlamış Efrînli kadınlara karşı her türlü suçu işlediğine dikkat çekti.

Aralıksız suç işleniyor

“Her ne kadar demokrasi ve eşitlik iddiasında bulunuyorlarsa da sahada Efrînli kadınlara karşı işlenen suçlar dışında hiçbir şey yok” diyen Heydan Elî, şöyle devam etti: “Moğollar ve Tatarlar dahil tarihin hiçbir döneminde Türk devleti tarafından işlenen bu suçlar gibi katledilme, kaçırılma, işkence görme ve cinsel saldırıya uğrama yaşanmadı. Temel Roma Antlaşması'nın 6-7-8 maddelerine göre, bu suçlar ve ihlaller savaş suçları ve insanlık dışı uygulamalar kategorisine girmektedir. Birçok uluslararası yasaya rağmen çocuklar her türlü işkenceye maruz kalıyorlar. Tüm uluslararası yasalara rağmen Türk devleti kadın ve çocuklara yönelik suçlarını sürdürüyor.”

Efrîn’de işlenen suçlar ve hak ihlalleri şu şekilde:

-Binden fazla kadın kaçırıldı ve birçoğunun akıbeti bilinmiyor

-99 kadın katledildi. Bu kadınlardan 9'u bilinmeyen koşullarda intihar etti

-74 kadın cinsel şiddet ve tecavüze uğradı

İşgalciler çekilsin!

Heydan Elî, dünyadaki tüm hukuk, insani ve kadın örgütlerini Suriye’nin kuzeyinde işgal altındaki topraklarda yaşayan yurttaşlara yönelik işlenen suçlara karşı sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısını yaptı. Öte yandan, özellikle kadın ve çocuklara yönelik işlenen suçların faillerin cezalandırılması, Türk devletine işgal ettiği topraklardan çekilmesi için baskı yapılması, göçmenlerin kendi topraklarına geri dönmesinin sağlanması, mağdurlara maddi ve manevi destek verilmesi gerektiğini de ekledi. ŞEHBA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.