Enternasyonalistler: Öcalan için geldik

Dosya Haberleri —

11 Şubat 2022 Cuma - 21:00

  •  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komploya karşı düzenlene uzun yürüyüşe 21 ülkeden 150’yi aşkın enternasyonalist katıldı. Gazetemize konuşan enternasyonalist, Öcalan'ın sadece Kürtler için değil tüm halklar için önemli olduğunu belirterek, cumartesi günü yapılacak büyük yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

ERKAN GÜLBAHÇE/STRASBOURG

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağırlaştırılmış tecrit koşulları altında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için düzenlen 'Öcalan’a Özgürlük' şiarı ile gerçekleşen enternasyonalistlerin yürüyüşü büyük ilgi görüyor. Bu yıl altıncısı düzenlenen yürüyüşe Öcalan’a yönelik uluslararası komploya karşı 21 ülkeden 150’yi aşkın enternasyonalist katıldı.

6 Şubat’ta Frankfurt’tan yola çıkan enternasyonalistler 160 kilometre yol kat ederek Strasbourg’a ulaştı. Yürüyüş, Katalonya, Bask, Fransa, İsviçre, Belçika, İspanya, Almanya, İskoçya, İngiltere, Fas, Danimarka, Brezilya, Meksika, Kolombiya, Ekvator, ABD, Hollanda, Çin, İrlanda, Ermenistan ve Ukrayna’dan Kürt dostlarını buluşturdu. Önceki gün Strasbourg’da uluslararası komployu protesto için yapılan mitingde de yerini alan enternasyonalistleri ne korona, ne kötü hava koşulları, ne de polisin keyfi engelleri durdurabildi. Gazetemize konuşan enternasyonalistler neden Uzun Yürüyüş’te yer aldıklarını ve Öcalan’ın onlar için ne anlama geldiğini anlattı. 

Yürüyüş için ABD’den geldi

Mei Zhang (26) aslen Çin Pekinli. Ailesi yıllar önce Çin’den Amerika’ya göç etmiş. Washinton eyaletine bağlı Seattle kentinden doğup büyümüş. Sendikal çalışmalarda yer alıyor. Politik olarak Abdullah Öcalan’ın Özgürlüğü ve Rojava’nın Amerika halkı tarafından desteklenmesi için arkadaşları ile birlikte çalışma yürüttüğünü belirtiyor. İki arkadaşı ile birlikte Frankfurt’tan Saarbrücken’e gerçekleşen enternasyonal yürüyüşüne katılıyor.

'Öcalan'ın felsefesinden etkilendim'

Arkadaşlarıyla birlikte Amerika’da Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için çalışma yürüttüklerini belirten Zhang, Öcalan’ın düşüncelerinden çok etkilendikleri için Öcalan’ın özgürlüğü konusunda çalışma yürütmeyi bir zorunluluk olarak gördüklerini belirtiyor. Öcalan’ın fikirleri çerçevesinde çalışma yürüten Kürt Özgürlük Mücadelesi kendileri için ilham kaynağı olduğunu ifade ediyor. Mei Zhang, “Enternasyonalistlerin uzun yürüyüşü ‘Öcalan’a Özgürlük’ şiarı ile gerçekleşse de farklı coğrafyalardan, farklı kültür ve etnik kökenlerinde gelen insanlar burada fikirlerini birbirleri ile paylaşıyor. Mücadelelerini tanıtma fırsatı buluyor. Bu anlamda enternasyonalistler bu yürüyüşte öğrenecekleri çok şey var. Entrenasyonalstler, bu yürüyüşü düzenlediği için Kürt özgürlük mücadelesine teşekkür etmelidir diye düşünüyorum" diyor. 

Kürt halkıyla yürümeye devam edeceğim

Solcu ve Feminist örgütlerde çalışma yürüten bir kadın olarak Kürt kadınlarının verdiği mücadeleden çok etkilendiğini belirten Mei Zhang, “Çin devrimine önderlik yapan Mao’da kadınlar konusunda önemli şeyler yaptı. Fakat Abdullah Öcalan’ın fikirleri ve çalışmaları çok farklı. Abdullah Öcalan kadının özgürlüğü toplumun özgürlüğü der. Bir kadın olarak Abdullah Öcalan’ın ve Kürt özgürlük mücadelesinin kadına verdiği değeri büyük bir takdir ve saygı ile karşılıyorum. Tekrardan Kürt halkına bize bu fırsatı verdiği için teşekkür etmek istiyorum. Bu yürüyüşte Kürtleri daha yakından tanıma fırsatı buldum. Bundan sonra Kürt halkı ile omuz omuza yürümeye devam edeceğim" diye vurguluyor.

Öcalan’a minnettarız

Marco Rovigo (27) İtalya’dan yürüyüşe katılıyor. Marko, Kürtleri rojava devrimi ile birlikte tanıdığını özellikle Kobanê sürecinde Kürtleri tanımak için sürekli okuyup araştırdığını belirtiyor. 2019’de Rojava’yı görmek için üç aylığına Efrîn’e gidiyor. Bu vesile ile Kürtleri yakında tanıma fırsatını buluyor. Kürtleri sıcak kanlı, cana yakın ve mazlum bir halk olarak gördüğünü belirtiyor. Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için gerçekleştirilen uzun yürüyüşün atmosferinden çok etkilendiğini belirten Marco, "Farklı coğrafyada, farklı kültürde, farklı inançta insanların bir amaç uğruna yoldaşça omuz omuza yürümesi çok muazzam bir atmosfer ortaya çıkarıyor. Sanırım dünyada ilk defa böyle farklı coğrafyadan, farklı kültürden, farklı inançdan insanlar bir amaç uğruna bir hafta boyunca yürüyor. Ve bunun yaratıcı Sayın Öcalan’a minnettarlık duyuyorum. Buraya gelmeden önce de Sayın Öcalan’ın fikirlerini öğrenmek için okumuştum. Buraya geldikten sonra gerçek anlamda Öcalan’ın nasıl bir etkiye sahip olduğunu bir kez daha anladım" diyor.