Erdoğan'a bugün tavır almalı, yarın değil

Dünya Haberleri —

7 Temmuz 2021 Çarşamba - 20:05

  • Avrupa Parlamentosu’nda "HDP başta olmak üzere Türkiye’de muhalefete yönelik baskı" masaya yatırıldı. AK Başkan Yardımcısı Borrel’in 'Türkiye ile iş birliğine devam’ açıklaması parlamenterlerin tepkisine neden oldu. Vekiller "Türkiye’ye karşı yarın değil, hemen tavır alınmalı" çağrısı yaptı. 

 

MUHAMMED KAYA

AP’deki oturum, Avrupa Komisyon Başkan Yardımcısı ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel’in açıklamasıyla başladı. Borrell’in HDP’ye yönelik kapatma davası, siyasetçilerine yasak talebi, Deniz Poyraz’ın katledilmesinden bahsettikten sonra Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’yle ile iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini söylemesi tepki çekti. Erdoğan rejiminin uygulamaları için “endişeliyiz” diyen Borell’in Türkiye ile "pozitif ajandanın" açılabilmesi önerisi parlamenterlerce eleştirildi. 

 

Gheorghe-Vlad Nistor

Bugün tavır almalı yarın değil

Avrupa Halk Partisi Grubu’ndan (Hıristiyan Demokratlar-PPE) Gheorghe-Vlad Nistor daha önce de Türkiye’nin hukuk dışı pratiklerini tartıştıklarını, Türkiye hakkında hazırlanan raporu onayladıklarını ancak bu rapor doğrultusunda bir yaptırımın olmadığını belirtti.Vlad Nistor, “Bu rejim saldırgandır. Bugün HDP’ye saldıran rejime karşı tavır almak gerekir, yarın değil!” diyerek acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

 

Nacho Sánchez

Muhalefet baskı altında

İlerici Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı’ndan (S&D)’den Nacho Sánchez Amor, Türkiye’de hükümetin 'terörle mücadele' adı altında muhalefeti baskı altına almak istediğine değinerek şunları söyledi: “Strateji, çok geniş bir terörle mücadele mevzuatının kötüye kullanılmasını, milletvekillerinin parlamento statüsünün tekrar tekrar iptal edilmesini, demokratik olarak seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasını ve en son olarak, birden fazla adli dava ile savcıların tam bir saldırısını içeriyor.”