Erkek yargı failleri besliyor

Kadın Haberleri —

Canan Kaya

Canan Kaya

  • Kadın ve çocuklara karşı suç işleyen tüm failler yargı koruması altında. ÖHD Kadın Komisyonu Üyesi Canan Kaya, erkek yargı sisteminin failleri besleyen bir noktada olduğuna işaret ederek, “Kadınların ve çocukların kendilerini ifade edebilecekleri özelliklerini geliştirebilecekleri ortamlara ihtiyaç var” dedi.

Türkiye’de cezasızlık politikaları sonucu kadın ve çocuklara yönelik şiddet günbegün artıyor. Şiddet sarmalını taviz ve tecavüzler izlerken faillere açılan davalardan bir sonuç alınamıyor. Failler ya yargılanmıyor ya olayların üstü kapatılıyor ya da çok az bir ceza veriliyor

Jinnews’in 2023 Ocak-Temmuz çetelesine göre, 10 çocuk katledildi, 22 çocuk ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Yılın başından bu yana 166 kadın katledildi, 108 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Kadın Komisyonu’ndan Canan Kaya, kadın ve çocuklara yönelik gerçekleştirilen cinsel şiddete ilişkin Jinnews’ten Elfazi Toral’adeğerlendirmelerde bulundu. 

 

 

Yargı faili besliyor

Devletin failleri desteklediğine işaret eden Kaya, “Çünkü erkek yargı tamamen faili besleyen bir noktada. Kadınlar ve çocuklar erkek şiddetiyle yüz yüze kaldıklarında bin bir türlü zahmetle karşılaşacakları riski de göz önüne alarak yargıya getirdikleri zaman yargının erkek yüzüyle karşılaşıyorlar. Devlet failleri cesaretlendiren bir noktada oluyor. Kadınların ve çocukların kendilerini ifade edebilecekleri özelliklerini geliştirebilecekleri ortamlara ihtiyaç var” şeklinde konuştu.  

Adil yargılama yok

“Fail sadece beraat alarak güç kazanmıyor” diyen Kaya şöyle devam etti: “Yani o kadar indirimler veriliyor ki faillere, orada fail, şunları düşünüyor; Ben ne yaparsam yapayım bir şekilde ben cezasız kalırım, ve özgürüm. Kadınlar ve çocuklar failler tarafından tehdit ediliyorlar. Böyle bir yargılama da dahi bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda faillere birçok indirim uygulanabiliyor. Adaletli bir yargı işletilmesi gerekirken yerine dümdüz bir erkek bakış açısıyla bolca indirim uygulanıyor, hapis cezaları erteleniyor ya da bir şekilde özgür kalıyor.”

İstanbul Sözleşmesi

Devletin cezasızlık politikalarına işaret ederek İstanbul Sözleşmesi’ni hatırlatan Kaya, “İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece de çekildiler. O dönemde Pınar Gültekin davası vardı Pınar’ı katleden fail, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması iyi oldu demişti. Yani İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeleri bir kadın katliamına ve bir faile moral oluyor, güç oluyor. Çocuğa yönelik cinsel istismar yargılamalarında da biz görüyoruz, erkek yargının pratiklerini. Yine çocuğun ‘rızasını’ tartışmaya açan politikalar var. Olayların üstünün kapatılması ve dolayısıyla çocukları daha da güvencesiz hale getiriyor. Çaresizlik duygusunu perçinlerken faillere de güç veriyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Esra Y. hatırlatması

Hukuk sisteminde kadın ve çocuğun beyanına itibar eden bir noktada olunması gerektiğine dikkat çeken Kaya, kadın ve çocukların güvenliğinin öncelikli olması gerektiğinin altını çizdi.

2016 yılında Colemêrg'de (Hakkari) kendisine tecavüz eden faillerin 8 aylık tutukluluğunun ardından tahliye edilmeleri ile intihara sürüklenerek yaşamını yitiren Esra Y.'ye hatırlatan Kaya, “Bu kadar ciddi bir suç ortada varken bu failin tutuklu olması gerekirdi. Bu da yargının pratik sonucudur. Hak savunucuları olarak her zaman kadınların ve çocukların ifadelerini daha da güçlendirecek bir noktada yer almamız gerekiyor. Dayanışmamızı ve örgütlü mücadelemiz daha güçlü kurmamız gerekiyor” sözleriyle mücadelenin önemine dikkat çekti. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.