Eşbaşkan Toprak beraat etti

Kadın Haberleri —

Naşide Toprak

Naşide Toprak

  • Görevden alınan Ferqîn Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. 

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanan Ferqîn (Silvan) Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, 22 yıl 6 ay hapis istemiyle yargılandığı davadan beraat etti. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanlığı görevi yürüttüğü sırada ve Ferqîn Belediyesi Eşbaşkanı seçilmesinden sonra katıldığı basın açıklamaları, eylem ve etkinlikler ile Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) organize ettiği etkinliklere katılması nedeniyle, "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak”la suçlanan Toprak’ın duruşması Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Toprak duruşmaya katılmazken, avukatı Sabahattin Acar duruşma salonunda hazır bulundu. 

İddia makamının ceza istemiyle bir önceki celsede verdiği mütalaasını tekrarladığı duruşmada, savunma yapan Toprak'ın avukatı Acar, müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin düşünce ve ifade özgürlüğü ile anayasal güvence altına alınan siyasi parti faaliyetleri kapsamında olduğunu belirtti. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) "şok etkisi" yaratan eylem, beyanların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığına dair kararını hatırlatan Acar, müvekkilinin beraatini istedi. 

Savunmanın ardından mahkeme heyeti, Toprak'ın her iki suçlamadan da beraatine karar verdi. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.