Esra Yücel öldürüldü mü?

Kadın Haberleri —

.

.

  • Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde 11 yaşındaki Esra Y.’nin sistematik bir şekilde tecavüze uğraması ve şüpheli ölümüne dair mahkeme, tecavüze uğrayan Esra Y.’nin intihar ettiği iddiasını "inandırıcı" bulmayarak, aile bireyleri hakkında soruşturma açılması için Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı.

Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde 11 yaşındaki Esra Y.’nin sistematik bir şekilde tecavüze uğraması ve şüpheli ölümüne dair Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz adlı 3 kişi hakkında “Nitelikli cinsel istismar” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamalarıyla açılan davada verilen beraat kararının detayları belli oldu. 3 Kasım’da Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, sanıklar hakkında "yeterli delillerin oluşmadığı" ve "şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği" beraat kararı verildi. 

Aileye soruşturma

Mahkeme, tecavüze uğrayan Esra Y.’nin intihar ettiği iddiasını "inandırıcı" bulmayarak, aile bireyleri hakkında soruşturma açılması için Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı. 

Meni örnekleri kimin?

Kararda Esra Y.’nin üzerinde bulunan meni örneklerinde erkek DNA'sının tespit edildiği ancak erkek sperm sayısının az olması nedeniyle erkek DNA profilinin elde edilemediği kaydedildi. Mahkeme, Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliği'nin 14 Aralık 2017’deki uzmanlık raporuna da yer verdi. Raporda, söz konusu Esra Y.’nin giysileri üzerinde bulunan örneklerin sanıklara ait olmadığı, DNA'nın Esra Y.’nin akrabası Erdem Yücel’in DNA'sı ile benzerlik gösterdiği, fakat DNA profilinin aynı baba soyundan gelen erkek bireylerden hangisine ait olduğunun kesin olarak belirlenemediği bilgisi yer aldı. 

Köy meclisi toplantısından bir gün sonra öldü

Mahkeme tutanaklarında, Esra Y.'nin ölümünden bir gün önce köy meclisinin toplanarak yaşanan tecavüz olayında kimin suçlu olduğu ile ilgili toplantı gerçekleştirdiği ve faillerin belli olmadığı yönünde karar alındığı bilgilerine yer verdi. 

Silah sesi duyulmadı mı?

Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi Esra Y.'in 2017'de av tüfeğiyle intihar ettiği yönünde daha önce verilen savcılık kararını inandırıcı bulmazken, Esra Y.’nin intihar ettiğine ilişkin daha önce Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı, intihar ettiği tespitini yapmış ve ölümüyle ilgili soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. 

Çocuğun ölümü sırasında evin başka bir odasında bulunan aile bireylerinin av tüfeği sesini duymadıklarına yönelik verdikleri uyumsuz beyanlara da dikkat çeken kararın devamında, "Av tüfeğinin ateşlenmesi sonrasında alınan svap örneklerine ilişkin tespitler, kriminal raporları ile olayın meydana geldiği günden bir önceki gün köydeki büyüklerin ve ilgililerin toplanarak yaşanan olaylarda kimin suçlu olduğu yönünde toplantı gerçekleştirmiş oldukları yönündeki beyanlar ile bir bütün olarak birlikte değerlendirildiğinde; maktul Esra Y.’nin kasten başkası tarafından öldürüldüğü yönünde somut olguların bulunduğuna dair mahkememizde kanaat oluştuğu..." bilgilerine yer verildi. 

Mahkeme son olarak, Esra Y.'nin öldüğü gün evde bulunan Bazit Y., Ömer Y., Mehmet Y. ve Dılğaz G. ile ilgili inceleme yapılması için Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılması kararlaştırdı. Öte yandan Esra Y.’nin ailesinin köyden çıktığı belirtildi. MA/COLEMÊRG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.