‘Evde gebeliğe son’ uygulaması kalıcılaştı

Kadın Haberleri —

.

.

  • İngiltere’de salgın hastalık sürecinde getirilen evde gebeliğe son verme uygulaması bu hafta yasalara girerek kalıcı hale getirildi.

Covid-19 salgın hastalığı döneminde hastanelerdeki yığılmayı önlemek amacıyla İngiltere ve Galler’de gebeliğin evde ilaçla erken dönemde sonlandırılması uygulaması kalıcı hale getirildi.

Doktora danışılmalı

BBC’nin geçtiği haberde, kadınların 10 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaj olmadan ve hastaneye gitmesi gerekmeden hapla sonlandırması artık mümkün olacak. Bunun için kadınların bir kez doktora giderek danışması gerekli. Doktorun uygun görmesi durumunda, gebeliğe son vermek için gerekli olan iki hap kadınlara kendilerinin uygulaması için verilecek.

İskoçya’da zaten evde uygulama olan karar, Galler’de bu yılın başında verilmişti. Ancak karar, bu hafta yasalara girerek resmiyet kazandı.

Süreç kayıt altına alınacak

Yasaya göre doktorlar, kadınların kendilerine ne zaman ve hangi şartlarda danıştığını; kendilerinin nasıl yaklaştığını; kadınların hapları ne zaman ve nerede alacağını kayıt altına almak zorunda.

Cerrahi operasyona gerek yok

10. haftaya kadar yapılabilen bu uygulamada, gebeliğin devamını sağlayan hormonun üretilmesine son veren bir hap alınıyor. İlk haptan bir veya gün sonrasında alınan ikinci hapla da rahmin kasılarak hamileliğe son vermesi kolaylaştırılıyor. Bu hapın da alınmasından dört ya da altı saat sonra kanama başlıyor ve gebelik sona ermiş oluyor. Böylece anestezi veya cerrahi operasyona gerek kalmıyor.

Throup: Güvenlikleri sağlanmaya devam edecek

Kamu Sağlığı Bakan Yardımcısı Maggie Throup, bu uygulamayla kadınların gebeliğe son vermek için zaman ve mekana kendilerinin karar verme özgürlüğüne sahip olacağını; aynı zamanda güvenliklerinin de sağlanmaya devam edeceğini söyledi. 

Bu değişiklikle birlikte Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Üniversitesi de 18 yaş altındaki gebeliklerin hapla sonlandırılması sürecinde işbirliği yapacak.

İngiltere’de hükümet, Kasım 2020 - Şubat 2021 arasında uygulamanın kalıcı olmasını isteyip istemediğine dönük halk arasında bir araştırma yapmıştı. Kadınlar, uzman görüşü ve desteği aldıkları sürece evde gebelik sonlandırmanın kalıcı hale getirilmesini desteklemişti. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.