Evsizden öğrencisine hepsi depremzedelerle

Toplum/Yaşam Haberleri —

Mig-Zentrum Deprem Dayanışma Komitesi

Mig-Zentrum Deprem Dayanışma Komitesi

  • Tren istasyonunda kalan evsiz dahi cebindeki parayı depremzedeler için bağışladı. Bir çocuk cebindeki 50 centi verdi. Öğrencilerden harçlıklarına el sürmeden bize verenler oldu. Birbirimize sahip çıkarak bu acıları azaltabiliriz.

M. ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

Almanya’da birçok kurum depremzedelerle dayanışma için kampanya yürütüyor. Hamburg’da sosyal ve kültürel alanlarda yürüttüğü çalışmalarıyla bilinen Mig-Zentrum da bunlardan biri. Çalışmalar için 70 kişi seferber olduğu çalışmalarda şimdiye kadar depremzedeler için 50 bin Euro toplandı.

“İnsanlara dokunalım” fikriyle ile depremzedelerle dayanışma için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Haşim Nurhak, “Mig-Zentrum’da Deprem Dayanışma Komitesi kurduk. Semt semt, dükkan dükkan, kapı kapı dolaşarak herkese ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

50 bin Euro topladılar

Yaşanan insanlık dramını anlatmak için bilgilendirme standları da açtıklarını söyleyen Nurhak, topladıkları maddi desteği depremzedelere ulaştırdıklarını söyledi. Kentte yaşayan birçok Rojavalının da sınır kapıları kapalı olduğu için yardımlarını Mig-Zentrum üzerinden ulaştırdığını söyleyen Nurhak, “Şimdiye kadar 50 bin Euro toparladık. Yardımı, Emek ve Özgürlük Bloğu bileşenleri arasında yer alan Türkiye ve Rojava’da bulunan Sosyalist Meclisler Federasyonu’na bağlı kriz masalarına gönderdik” diyerek, kollektif bir çalışma ile desteklenen büyük bir dayanışma ruhu olduğunu vurguladı.

 

Meryem Keskin

 

Kadınlar aktif çalışıyor

Komite içinde yer alan Meryem Keskin depremzedelerin yarasına bir nebzede olsa derman olmak için çalışmalarda gönüllü olarak yer aldığını belirterek “70 kişilik bir grup oluşturduk, 30 kadın aktif çalışıyor. Kentin değişik kentlerinde yemek standları açtık. Hafta sonlarıda kapı kapı dolaşıyoruz. İnsanlar sadece yardımda bulunmuyor. Urfalıdan Düzcelisine kadınlar gelip çalışmalarda yer alıyor. Toplumda çok büyük bir ilgi var. Herkes bir şekilde kendi emeğini ortaya koyarak bir şeyler yapmak istiyor” dedi.