Eyleme geçmeyen devlet tecavüzcüdür

Kadın Haberleri —

4 Şubat 2021 Perşembe - 21:00

.

.

  • Kuzey Makedonya’nın Üsküp kent merkezinde yüzlerce kadın, sosyal medyada kadınlara yönelik cinsel tacizi ve şiddete karşı cezasızlık politikasını protesto etti. 

ÜSKÜP


Üsküp’te bulunan İçişleri Bakanlığı önünde toplanan çoğunluğu genç yüzlerce protestocu, Çarşamba günü hükümeti izinsiz ve genellikle çıplak  kadın fotoğraflarını ve videolarını paylaşan özel mesajlaşma gruplarını çökertmeye çağırdı.

Göstericiler, taşıdıkları “Kurban asla suçlu değildir!”, “Polisler uyuyor - Tecavüzcüler uyanıyo”“, “Eyleme geçmeyen devlet tecavüzcüdür”, “Umumi Oda bir suçtur” pankartlarıyla devletin cezasızlık politikalarına dikkat çekti.

Eylem, Telegram’daki 7 bin üyeli bir sohbet grubunun fotoğraf ve videoları paylaşması, bazılarının kadınların isim ve adresleri dahi yayınlaması sonucu ortaya çıktı.

Yerel bir insan hakları grubunun üyesi olan 29 yaşındaki Kalia Dimitrova, yaptığı konuşmada ‘Kendimizi güvende hissetmediğimiz için buradayız. Saldırıya uğradığımda saklanmam gerektiğini kabul etmeyi reddediyorum, bu sona ermeli’ dedi.

Protestoda konuşan ve kendisini yalnızca Ana olarak tanımlayan bir kadın, yetkilileri çevrimiçi cinsel tacizi azaltacak ve polisin yetkilerini güçlendirecek yasalar çıkarmaya çağırdı.

Öte yandan İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, konuyla ilgili yakın tarihte 4 kişinin tutuklandığını söyledi ancak ayrıntı vermedi. n

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.