Faillerin kendini kurtarma çabası

Kadın Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 18:00

  • Helin Yağmur Uci: Tamamen göstermelik bir arama çalışması. Ortada baş şüpheli Zainal Abarakov ve ailesi var. Beraberinde olaya karışmış birçok yetkili, vali, İş-Kur müdürü var. Bu kişiler, kendilerini kurtarma çabasını gösteriyorlar. Musa Orhan örneğine benziyor.

AYŞE SÜRME
MA/DERSIM

Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları üyesi Helin Yağmur Uci, aramaların göstermelik olduğunu belirterek, Zainal Abarakov ve ailesiyle birlikte olaya karışan birçok yetkilinin kendilerini kurtarma çabası içinde olduklarını söyledi.
Dersim’de kaybolan Gülistan Doku’dan (21) 297 gündür haber alınamıyor. Uzunçayır Baraj Gölü'nde üçüncü kez arama çalışması başlatıldı. Gülistan Doku için Adalet Komisyonları üyesi Helin Yağmur Uci, olaya karışan yetkililerin kendilerini kurtarma çabası içinde olduklarını söyledi. 
 
Vali, İş-Kur müdürü içinde

Gülistan Doku’nun bulunması için 67 kentte sokak eylemleri yaptıklarını dile getiren Uci, Doku’yu bulmakta kararlı olduklarını ifade etti. Doku’nun 10 aydır suda arandığına değinen Uci, “Gülistan Doku artık suda değil. İntihar şüphesi ortadan kalktığına göre, baş şüphelinin yargılanması gerekiyor. Bu taleplerimizi ilettik fakat yeniden suda arama çalışması başlatıldı. Tamamen göstermelik bir arama çalışması. Kamuoyu zaten en başından bu yana olayın intihar olduğuna inanmıyor. Ortada baş şüpheli Zainal Abarakov ve ailesi var. Beraberinde Gülistan Doku olayına karışmış birçok yetkili, vali, İş-Kur müdürü var. Bu kişiler, kendilerini kurtarma çabasını gösteriyorlar. Failler açıkça korunmaya çalışılıyor” iddiasında bulundu.
 
Musa Orhan örneğine benziyor
 
Somut deliller ortadayken Abarakov’un yargılanması gerektiğini vurgulayan Uci, etkin ve adil bir soruşturma yürütülmesi durumunda Doku’nun bulunacağını söyledi. Uci, “Olayın içinde polis çocuğu var. Kendini kurtarmak için ekibini dahil ediyor. Gülistan Doku olayında şüphelilerin kendini aklamaya çalışması, bir Musa Orhan örneğine benziyor. Musa Orhan da bir askerdi ve bir kadına tecavüz etti. Asker kimliği olduğu gerekçesiyle, onu korudular ve akladılar. Duruşma görülmesine rağmen hala tutuklanmadan yargılanıyor. Yine ortada bir polis çocuğu ve devlet kurumlarından yetkili kişiler var. Bu olaya karıştıkları çok açık belli. Bunlara dair somut deliller varken bir şey yapamıyorlar” şeklinde konuştu.

Gülistan’ın sesini yükseltelim
 
Doku’yu arayan kadınların sesinin kısılmak istendiğini ifade eden Uci, “Gülistan’ın sesini susturmaya çalışanlara karşı gelin tüm kadınlar olarak adalet komisyonları etrafında birleşelim. Sokaklarda Gülistan’ın sesini haykıralım. Şule Çet için haykırdığımızda, defalarca afişlerimizi yırttılar, engellemeye çalıştılar. Gelin Gülistan için sokaklarda sesimizi yükseltelim, mücadeleyi hep birlikte büyütelim” çağrısında bulundu.
 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.