Ferit Çelik'i serbest bırakın

Yurt Dışı Haberleri —

Ferit Çelik

Ferit Çelik

  • Almanya’nın talebi ile İsveç polisince tutuklanan Ferit Çelik’in derhal serbest bırakılmasını isteyen İsveç hükümetine İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NCDK), demokratik kamu oyunu ve Kürtleri acil eyleme çağırdı.

İsveç polisi tarafından 23 Şubat günü tutuklanan Ferit Çelik’in, Almanya’ya iadesinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığını ifade eden NCDK, İsveç’teki Kürtlere ve demokrat kesimleri Çelik’in tutukluluğunu protesto çağrısında bulundu. Kürt kriminilizasyonunu derinleştiren Almanya bir Kürt siyasi aktivisini daha tutuklattı.

Görüşme sonrası tutukladılar

NCDK açıklamasında verilen bilgilere göre 23 Şubat günü İsveç’te yaşayan 36 yaşındaki Ferit Çelik, İsveç Güvenlik Servisi tarafından Solna’daki ofiste bir toplantıya çağırıldı. Ferit Çelik, avukatıyla birlikte 45 dakikadan az süren toplantıya katıldı. Ferit ve avukatı Solna'daki binadan ayrıldıktan kısa bir süre sonra avukatın ofisine giderken avukatın arabası üç polis arabası tarafından durduruldu ve Ferit Çelik sivil polisler tarafından gözaltına alındı.

Ortada bir suç yok

26 Şubat Pazartesi günü Södertörn Bölge Mahkemesi'nde ilk duruşması yapılan Ferit Çelik'in, Almanya’nın isteği üzerine gözaltına alındığı öğrenildi. Çelik, hakkında tutuklama emri çıkaran Almanya'ya teslim edilip edilmeyeceğine karar verilene kadar İsveç'te tutuklu kalacak. NCDK açıklamasında Ferit Çelik’in ne Almanya ne de İsveç’te herhangi bir suç işlemediği ve Almanya’ya iadesi halinde cezaevi ve hatta Türkiye’ye iade riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Hukuki dayanaktan yoksun

İsveçin kendi hukukunu da ayaklar altına aldığını belirten NCDK açıklamasında, “Ferit Çelik’in Almanya’ya teslim edilmesinin hukuki hiçbir dayanağı olmadığını biliyoruz. Ferit Çelik’in sadece temel haklarını kullanmaktan ve Kürt halkı için siyasal-kültürel aktivitelere katılmak dışında hiçbir aktivitesi yoktur. Türkiye’de de bu haklarını kullandığı için suçlanmış ve İsveç’e sığınmıştır. İsveç yasaları kendisine sığınma hakkı tanımıştır” denildi.

Polisin tutumunu ele alıyoruz

Kürtlerin keyfi bir şekilde polis tarafından tutuklanmasının dikkat çekici olduğunu söyleyen NCDK; “Ayrıca, daha önce bir görüşme için kendi isteğiyle güvenlik güçlerine başvurmuş olmasına rağmen, avukatının ofisine giderken şirket arabasında avukatıyla birlikte dramatik bir şekilde gözaltına alınmasına ilişkin polis yetkililerinin tutumunu da ciddiyetle ele alıyoruz. NCDK olarak, Türkiye'nin zulmüne karşı İsveç'e sığınan Ferit Çelik'in gözaltına alınmasını şiddetle kınıyoruz. Polisin suç işlememiş Kürt bireyleri keyfi gerekçelerle avlama kampanyası kabul edilemez” denilen açıklamada sonuç olarak şunlar belirtildi: “Ferit Çelik'in gözaltına alınması, İsveç Güvenlik Servisi'nin uzun süredir İsveç'teki Kürt diasporasına odaklandığı gerçeğinden bağımsız ele alınamaz. Kolluk kuvvetlerinin sivil toplumu ve diaspora gruplarını giderek daha fazla kriminalize ettiği, birçok örnekten anlaşılmaktadır. Tüm bu gerekçelerden dolayı kamuoyunu Ferit Çelik'in serbest bırakılmasını desteklemeye çağırıyoruz. Ayrıca herkesi, Güvenlik Polisi'nin Kürtlere karşı yürüttüğü ve İsveç anayasasında hiçbir etik ya da yasal dayanağı bulunmayan kriminalize etme kampanyasın karşı çıkmaya, Kürtlere dönük baskılardan dolayı İsveç yetkililerini kınamaya çağırıyoruz” dedi. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.