Frankfurt’tan müjdeye selam

Yurt Dışı Haberleri —

Frankfurt Newrozu 2024

Frankfurt Newrozu 2024

  • Almanya’nın Frankfurt kentinde son yılların en kitlesel ve coşkulu Newroz’u kutlandı. Frankfurt Newroz’unda Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığının müjdesi selamlanarak, “Bu iradeyi görün” çağrısı yapıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü istendi.
  • Frankfurt polisinin ‘beklenenin iki katı katılım oldu’ dediği kutlama, hakettiği şekilde ulusal şenlik havasında geçti. Sabahın erken saatlerinde kutlama alanına akan Kürtlerin yoğunluğu Autobahn 648’e ve toplu taşımaya yansıdı. Bir süre trafik yoğunluğundan otobanlar durdu.

ARAT ARARAT, ARJÎN NÛJÎN, ZAHİT EKİNCİ

“Azadiya Rêber Apo Azadiya me ye” şiarıyla düzenlenen Newroz kutlaması yağmur ve dolu yağışına rağmen büyük coşku ile kutlandı. Sabahın erken saatlerinde onlarca kentten yola çıkan yüzlerce otobüs, özel araçlar ve trenlerle alana gelenlerin yanı sıra Almanya geneli binlerce insan kiralanan otobüs sayısının az olması sebebiyle Frankfurt’a ulaşamadı. Bu sene özellikle katılımcıların çoğunluğunu gençlerin oluşturması dikkat çekti. Hakeza katılımcılar arasında Türk devletinin zulmünden dolayı ülkesini bırakıp yakın bir zamanda Almanya’ya yerleşen Kürt mültecilerin sayısı da bir hayli fazlaydı.

 

 

Rebstock sarı-kırmızı-yeşil oldu

Hazırlıkları aylardır süren Newroz kutlamalarının bu seneki adresi Frankfurt kentinin en büyük toplanma alanlarından olan Rebstock Parkı’ydı. 35 bin 161 metrekarelik alan rengarenk görüntülere sahne oldu. Özellikle genç ve kadınların ulusal elbiseleri ile Newroz’a katılması kutlamalara ayrıca renk kattı. 

FCDK-Kawa, KON-MED Eşbaşkanları Ruken Akça ve Kerem Gök, Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E) Sözcüsü Kezban Doğan, Rojhilat kurumları adına Meryem Qadirî ve Die Linke Eşbaşkanı Janin Wissler alanda toplanan kitleye hitap etti. KCK Yürütme Konseyi ve Kürt Doktorlar Birliği de alandaki on binlere mesaj yolladı. Sanatçılar Koma Rojava, Med Art, Berfin Mamedova, Seyda Perinçek, Deza Amed, Foad Golnasab, Çarnewa, Lawje, Riyad Abo, İbo Qamişlo’nun yanı sıra TEV-ÇAND Govend ekibi sahne aldı.