Fransa daha neyi bekliyor!

Kadın Haberleri —

7 Ocak 2021 Perşembe - 23:00

  • Paris’te katledilen üç devrimci Kürt kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için anma ve adalet yürüyüşü hazırlıkları devam ediyor. 9 Ocak günü Paris’te gerçekleşecek olan yürüyüşe Fransız ve diğer halklardan kurumlar da katılım sağlayacak. Yürüyüş için çok sayıda kurum ortak bir bildiri ve çağrı yayınlayarak “Stop Erdoğan” dedi.

SELMA AKKAYA


Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF), Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), SOS Rasicme, Solidaires Sendikası, Irkçılığa Karşı ve Halklar Arası Dostluk Hareketi (MRAP), Barış Hareketi, Türkiye Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTIT), Fransa-Kıbrıs Derneği, Paris Helenik Topluluğu ve Irak Hristiyan Destek Komitesi’nin ortak yayınladığı mesajda, şiddeti tırmandıran Erdoğan rejimine dur denmesini istedi. 

Kesinlikle tesadüf değil

“Fransa’nın Décines ve Dijon kentlerinde Ermeni asıllı Fransızlara karşı gösterilen şiddetin düzeyi, Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke topraklarında gerçekleştirdiği şiddet oranına ulaştı” denilen açıklamada, “Bu şiddet, 9 Ocak 2013’te Paris’te üç Kürt militanın katledilmesiyle daha ağır bir biçimde kendini göstermişti. Bugün, saldırıların niteliği İslamcı emellere kitlesel bir karakter kazandırmaya yönelik girişimlere dönüşüyor” ifadesine yer verildi. “Erdoğan nüfuzunu Fransa’da genişletmek istiyor” diyen kurumlar, “Conflans Sainte Honorine ve Nice’deki korkunç cihatçı saldırılar, Erdoğan’ın Fransa’ya yönelik nefret söylemlerinin bir sonucu ve kesinlikle tesadüf değil” diye belirtti. 

Erdoğan’a ‘dur’ deyin

Açıklamada, Fransa’da Ankara kontrolündeki camilerin araçsallaştırılması, AKP’nin yan kuruluşlarının oluşturulması ile Pan-Türk, Pan-İslamcı ve Ermeni soykırımını inkarcı ideolojilerinin yayılmasının demokrasi için tehdit olduğunun altı çizildi. Türk devletinin Rojava ve Suriye’deki işgal saldırılarına dikkat çeken kurumlar, bu yayılmacı politikaya dur denilmesi gerektiğini kaydetti. “Özgürlük, eşitlik ve laiklik değerleri çerçevesinde Erdoğan’a bir an önce dur denilmesi gerekir” diyen kurumlar, 9 Ocak günü yapılacak yürüyüşe de katılım çağrısında bulundu.

Fransa daha neyi bekliyor!

9 Ocak yürüyüşüne bir çağrıda Sol Parti Eşbaşkanı Danielle Simonet’ten geldi. Simonet, “Cumartesi günü Erdoğan’ın emriyle Türk gizli servisleri tarafından katledilen Sakine, Fidan ve Leyla için adalet yürüyüşü var.  Üç kadın cinayeti, üç siyasi suikast. Bu kadınlar için Cumartesi adalet talep edilecek. Katliamın arkasındaki güçleri yargılamak ve kınamak için Macron ve Fransız adaleti daha neyi bekliyor?” diye sordu. 
Aynı şekilde Fransız feminist kadın örgütleri de açıklama yaparak, kadın kırımına karşı Cumartesi yürüyüşüne kitlesel katılım çağrısında bulundu. 

Yarın adalet için alanlara

9 Ocak Cumartesi günü başta Paris olmak üzere Avrupa’da birçok ülkede ve onlarca merkezde adalet yürüyüşü yapılacak. Katliamın gerçekleştiği Paris’teki yürüyüş saat 13.00’te Gare du Nord’da başlayacak. Fransa’da ayrıca Strasbourg, Rennes, Marsilya, Toulouse, Bordeaux’da da yürüyüşler organize edilecek. Almanya’da ise Berlin, Düsseldorf, Hannover, Frankfurt, Stuttgart, Freiburg, Hamburg, Kiel, Salzburg, Nürnberg ve Bremen de eylemler olacak. Ayrıca Almanya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Avusturya, İsveç, Danimarka, Norveç gibi ülkelerde de adalet için alanlara çıkılacak. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.