Fransa’da kürtaj hakkı güvence yolunda

Kadın Haberleri —

Fransa/kürtaj hakkı/foto:AFP

Fransa/kürtaj hakkı/foto:AFP

  • Fransa Parlamentosu‘nun alt meclisi, kürtajın anayasal güvence altına alınmasına yönelik tasarıyı ezici bir çoğunlukla onayladı.

Ülkede ve siyasetçiler arasında tartışma yaratan taslağın Senato‘da onaylanması gerekiyor. Yasa taslağı dün (30 Ocak) geç saatlerde Ulusal Meclis’ten 493’e 30 oyla geçti. Cumhurbaşkanı Emanuel Macron‘un azınlık koalisyonunun neredeyse tüm üyelerinin yanı sıra sol muhalefet partileri de yasa tasarısını onayladı.

Fransa’da kadınlar, hamileliğinin 14. haftasına kadar yasal olarak kürtaj yaptırabiliyor. Tasarı Parlamento’dan geçerse, Fransa kürtaj hakkını anayasa tarafından güvence altına alan ilk ülke olacak.

Emanuel Macron ve kurucusu olduğu merkez partisi En Marche milletvekilleri, ABD Yüksek Mahkemesi‘nin 2022’de, neredeyse yarım asırlık ulusal anayasal kürtaj hakkını sona erdirmesinin ardından, Fransa’da 1974’ten beri yasal olan kürtaj hakkının anayasaya da yazılması çağrısında bulunmuştu.

Fransız anayasasında yapılacak değişiklikler için ya referandum yapılması ya da parlamentonun her iki kanadının toplam beşte üçünün onayı gerekiyor. Senato’nun birçok merkez sağ üyesi, kürtajın anayasada yer almasına kesinlikle karşı çıkıyor ve bunun anayasal bir konu olmadığını ve Fransa’da kürtaja erişimin tehdit altında olmadığını söylüyor.

Senato metni 28 Şubat’ta incelemeye başlayacak. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.