Füruzan yaşamını yitirdi

Kadın Haberleri —

Füruzan (Feruze Çerçi)

Füruzan (Feruze Çerçi)

  • Edebiyat alanında önemli kadın yazarlardan olan Füruzan yaşamını yitirdi. Kadınları ve yoksulluğu eserlerinde işleyen Füruzan, 47’liler, Parasız Yatılı ve Benim Sinemalarım gibi kitaplarla tanınıyordu.

29 Ekim 1939'da İstanbul'da doğan ve 84 yaşamını yitiren Füruzan (Feruze Çerçi) ilk kitabı Parasız Yatılı’yla 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandı.

12 Mart dönemini anlattığı ilk romanı Kırk Yedi’liler ile 1975 TDK Roman Ödülü’nü kazandı. 1975’te bir sanatçılar programıyla (D.A.A.D.) çağrıldığı Batı Berlin ’de bir yıl kalarak işçiler ve sanatçılarla röportajlar yaptı. Dokuz Çağdaş Türk Öykücüsü (1982, Volk und Welt Verlag) antolojisiyle Die Kinder der Türkei (1979, Kinderbuch Verlag) çocuk kitabını ise Doğu Berlin’de konuk kaldığı dönemde hazırladı.

Öyküleri Fransızca, İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Boşnakça gibi dillere çevrildi. Öykülerinden yapılan bir toplam A. Saraçgil çevirisiyle 1991’de Napoli’de, Kırk Yedi’liler S. Pirvanova çevirisiyle 1986’da Bulgaristan’da, “Sevda Dolu Bir Yaz”, “Nehir” ve “İskele Parklarında” öyküleri Damian Craft çevirisiyle 2001’de Londra’da, Parasız Yatılı Elif Deniz- Pierre Vincent çevirisiyle (Pensionnaire d’état, Bleu autour yayınevi) 2010’da Fransa’da yayımlandı. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.