Gazetecilik faaliyetleri soruldu

Kadın Haberleri —

Dicle Müftüoğlu

Dicle Müftüoğlu

  • Ankara merkezli siyasi soykırım operasyonu kapsamında dört gün gözaltında tutulan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’na, gazetecilik faaliyetleri, bu kapsamda yaptığı seyahatler ve telefon görüşmeleri soruldu. 

Ankara merkezli soruşturma kapsamında Amed’de gözaltına alınan ve Ankara’ya getirilen Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz, Yılmaz'ın eşi Selma Yılmaz ve kız kardeşi Filiz Yılmaz, Cahit Kanbay,  Cihan Güneş, Ramazan Debe, Erol Balcı, Evin Özbek, Rıdvan Aslan, İsmail Adanmış, Cahit Ablay, Mahmut Doği, Devran Ak, Hasan Özhan, Şemsettin Toprak, Abdurrahim Tanyeli ve Mehmet Emin Yıldırım’ın, Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı. 17 kişi, dün Ankara Adliyesine sevk edildi. Savcılık ifadeleri alınırken adliye içinde ise "kısmi yasaklı alanlar" oluşturuldu. Adliye binası içine çok sayıda polisin sevk edilmesi dikkat çekti.

Joker tanık iş başında

Emniyet ifadesi alınan Müftüoğlu’na yöneltilen suçlamalar, Kobanê Davası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerine yönelik açılan davalarda yer alan açık tanık Kerem Gökalp ve “K8Ç4B3L1T5” kodlu gizli tanık beyanlarına dayandırıldı. Soruşturma kapsamında Müftüoğlu, mesleki faaliyetleri, bu kapsamda yaptığı seyahatler ve arama-aranan kayıtlarıyla suçlandı. Müftüoğlu’nun Eşbaşkanı olduğu DFG ve editörü olduğu Mezopotamya Ajansı “yasa dışı” olarak gösterildi. 

Kendisine yöneltilen sorularda Mezopotamya Ajansı ile ilgili “sözde” ifadesine yer verilmesine tepki gösteren Müftüoğlu, “MA faaliyetlerine yasal olarak devam eden bir ajanstır. Ben de orada gazetecilik yapıyorum. Herhangi bir talimat doğrultusunda çalışmıyorum” dedi. Müftüoğlu’na, mesleki faaliyetleri kapsamında 2017'deki referandumu takip etmek için Federe Kurdistan'a seyahati desoruldu. 

7 yıllık telefon görüşmeleri

Müftüoğlu’na 2013-2020 yılları arasında gerçekleşen arama-aranan kayıtları soruldu. Aradan uzun yıllar geçtiği için çoğu kişiyi hatırlamadığını ifade eden Müftüoğlu, diğerleri için ise meslektaşları ve haber kaynaklarıyla gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılan görüşmeler olduğunu kaydetti. 

6 yıllık HTS kayıtları

Müftüoğlu’na 2014-2020, 2013-2016 ve 2015-2020 yılları arasında Wan, Amed, Şirnex ve Adana’daki HTS kayıtları soruldu. Müftüoğlu, HTS kayıtlarında adı geçen birçok kişiyi tanımadığını, söz konusu kentlerde mesleki faaliyetleri nedeniyle bulunduğunu söyledi. 

Çalışma arkadaşları soruldu

Müftüoğlu’na, kendisiyle birlikte gözaltına alınan çalışma arkadaşı Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile Mezopotamya Ajansı çalışanları ve gazetecileri soruldu. Müftüoğlu’nun gazetecilerle ortak baz kayıtları da suçlama olarak yöneltildi. Müftüoğlu’na, 2013 ile 2016 yılları arasında Yazı İşleri Müdürü olduğu Dicle Haber Ajansı’ndan (DİHA), İmtiyaz Sahibi olduğu DİHABER’den yapılan para transferleri soruldu. Ayrıca MASAK raporları ile Müftüoğlu’nun ailesi ve gazeteci arkadaşları arasında yaptığı para transferleri suça konu edildi.

Suçlamaları reddeden Müftüoğlu, gazeteci olduğunu, dört gündür mesleki faaliyetlerini yürütmesinin engellendiğini belirterek, “Kamuya açık, herkesin gözü önünde habercilik yapıyorum” dedi. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.