Gelecek dönemin kurucu aktörüyüz

 HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar

 HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar

  •  HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, “Biz, kendimizi gelecek dönemin kurucu aktörü olarak görüyoruz. Türkiye'de Kürt sorununa demokratik çözüm, gerçek adalet ve kalıcı çözüm, ancak biz güçlü olursak mümkün” dedi.

 

Milletvekilliği seçimlerinde Yeşil Sol Parti’yi en yüksek oranla Meclis’e taşımayı hedeflediklerini belirten HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, “Bu sayısal bir mesele değildir, siyasal bir hedefin ifadesidir. Siyasal hedef de biz olmadan denklemlerin kurulamayacağı bir tablonun oluşmasını sağlamaktır” diye konuştu.

Değişim için tarihi önem atfedilen 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için geri sayım başladı. Kapatma kıskacında olan Halkların Demokratik Partisi (HDP), ittifak yapılarıyla birlikte izlediği seçim stratejisiyle seçimlerin belirleyeni konumunda. Türkiye’nin ikinci yüzyılında Demokratik Cumhuriyet’in inşası hedefi için Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) listesinden seçimlere giren Emek ve Özgürlük İttifakı ile Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı, “faşizme geriletme” stratejisiyle de Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayarak, Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldı. 

Seçim maratonu boyunca meydanlarda olan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, seçime iki kala seçimlerin önemini, meydanlarda verilen mesajları ve hedeflerine dair MA'dan Yüsra Batıhan'a konuştu. HDP’ye yönelik kapatma davasının seçim dönemine bırakılma ihtimalinin çok güçlü olduğu sonucuna vararak, buna yönelik hazırlıklar yapıldığını ifade eden Sancar, "Eğer biz HDP olarak seçime girseydik ve seçimden önce kapatma kararı verilseydi bütün oylarımız boşa gidecekti. Seçim tarihi resmen ilan edildiğinde, kapatma davası devam ediyordu. Biz de bu riski almadık, Yeşil Sol Parti ile seçimlere girdik. Zaten hazırlıklarımız vardı, kararımızı da o yönde somutlaştırıp ilan ettik” dedi. 

Hesaplarını bozduk

İktidarın HDP üzerinden demokratik siyaseti tasfiye etmek üzerine hesaplar yaptığını dile getiren Sancar, “Biz bu hesabı boşa çıkardık. Bu dönem anahtar role sahip bir konumdayız. Hem seçim sonuçlarını belirleme hem seçimden sonrasıyla ilgili süreçler bakımından bir anahtar rolümüz var. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında yeni bir dönemin başlaması gerektiğini söylüyor, Demokratik Cumhuriyet'in inşasında en belirleyici aktör olmak istiyoruz. Bu hedeflerimiz, eğer seçime giremeseydik büyük ölçüde düşecekti. AKP-MHP bloku tam da bunu istiyordu. Biz yaptığımız çalışmalar, oluşturduğumuz politikalarla onların hesabını boşa düşürdük” şeklinde konuştu. 

Tek adam rejimine son

Sancar, Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarmama stratejilerine dair şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri için ayrı stratejiler belirledik. Bunu da erkenden ilan ettik. 27 Eylül 2021'de stratejimizi kamuoyuyla paylaştık. Son derece açık, şeffaf bir politika izledik, amacımızı belirledik, stratejik hedeflerimizi tespit ettik. ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde hedefimiz tek adam seçimine son vermek, milletvekilliği seçimlerinde ise en yüksek temsile ulaşarak gelecek dönemin kurucu aktörü rolünü üstlenmektir’ dedik ve çalışmalarımız bu doğrultuda yürüttük. Cumhurbaşkanlığı seçimini de bu hedefler çerçevesinde yönettik. Çeşitli aşamalardan geçtik, en son depremden sonra aday çıkarmamak konusunda bir karara vardık. Hem ittifak güçlerimiz hem de çeşitli demokrasi çevrelerimizle yaptığımız istişareler sonucu böyle bir tavır belirledik. Daha sonra tartışmaların devam ettiğini gördük. Kemal Bey'in bize ziyaretleri oldu. O ziyaretin değerlendirmesini de yine hem ittifak hem de kurularımızla beraber yaptık. Sonuçta Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemek kararı verdik. Cumhurbaşkanlığı seçimlerimizde tutumumuz nettir. Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekliyoruz.”

Bizsiz denklem kurulamaz

Milletvekilliği seçimlerinde Yeşil Sol Parti’yi en yüksek oranla Meclis’e taşımayı hedeflediklerini belirten Sancar, şunları vurguladı: “Bu sayısal bir mesele değildir, siyasal bir hedefin ifadesidir. Siyasal hedef de biz olmadan denklemlerin kurulamayacağı bir tablonun oluşmasını sağlamaktır. Biz kendimizi demokrasi ve Demokratik Cumhuriyet'in yolunu açacak esas güç olarak görüyoruz. Elbette tek adam yönetimine son vermek önemlidir. O bizim stratejik hedefimizdir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi için kendisine destek vereceğimizi de ilan ettik. Bu desteğimiz son derece tereddütsüz, açık ve nettir. Her vesileyle de bunu ifade ediyoruz ama Erdoğan'ın gitmesi ve Kılıçdaroğlu'nun kazanması ile bizim politik hedeflerimizin gerçekleşeceğine dair naif bir hesabımız, naif bir düşüncemiz de yok.” 

Biz güçlü olursak mümkün

“Demokratikleşme, Kürt sorununda demokratik çözüm, gerçek adalet ve kalışı barış ancak biz güçlü olursak mümkün” diyen Sancar, şöyle devam etti: “Biz, kendimizi gelecek dönemin kurucu aktörü olarak görüyoruz. Türkiye'de Kürt sorununa demokratik çözüm, gerçek adalet ve kalıcı çözüm, ancak biz güçlü olursak mümkün. Türkiye'de Kürt sorununun demokratik çözümü, Türkiye'nin bütünlüğünde demokrasi, Demokratik Cumhuriyet'in inşa edilmesinin yolunun açılması ve kalıcı barışın sağlanması konusunda motor güç biz olacağız, güverte de biz olacağız.”

Bu ağaç altında toplanalım

Sancar, demokratik bir gelecek için Yeşil Sol Parti’nin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, halklara şu çağrıda bulundu: “Demokratik bir gelecek, adalet, barış ve emeğin hakkı üzerine kurulu bir düzen istiyorsak Yeşil Sol Parti’yi destekleyelim, Yeşil Sol Parti ağacı altında buluşalım. Yeşil Sol Parti’yi güvencemiz olarak görelim ve Meclis’e en yüksek temsiliyetle gönderelim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda bitmesini sağlayacak iradeyi ortaya koyalım. İşin bir diğer boyutu da seçim güvenliğidir, sandıklara sahip çıkmaktır ve irademizi savunmaktır. Bunun için önümüze demokratik kararlılık ve demokratik olgunluk diye bir denklem koyduk. Biz seçim güvenliği konusunda da demokratik kararlılıkla hareket edeceğiz. Provokasyonlar, çeşitli tezgahlar ortaya konsa da bütün bunlara karşı demokratik kararlılıkla ve demokratik olgunlukla hareket edeceğiz. Hiçbir provokasyonun, tezgahın, somut sonuç almamasını sağlayacak tutum budur. Biz bunu tek başımıza, kendimiz olarak yapabileceğimizi iddiasında değiliz ama bu konuda önemli bir güç, örgütlü, tecrübeli bir parti olduğumuz da herkes tarafından biliniyor. 

Gerçek anlamda dönüm noktası

Biz bu tecrübemizi ve birikimimizi demokratik kararlılık ve demokratik olgunluk çerçevesinde kullanacağız. Bütün muhalefet partilerinin de aynı tutumu ortaya koymasını bekliyoruz. Türkiye'de demokrasiyi isteyen, bir parça nefes almak isteyen bütün insanların da aynı iradede buluşmasını bekliyoruz. Öyle olacağına da inanıyorum. İktidar istediği gibi korku senaryoları yaratsın, toplumun çeşitli kesimlerinde kaygıları yükseltsin bu topraklarda bunları boşa çıkaracak güç vardır. Yeter ki biz bunu doğru yönetelim. O zaman bu seçimler gerçek anlamda bir dönüm noktası olacaktır. Seçim sonuçları Türkiye'de yeni bir dönemin başlangıcını mümkün kılacaktır.”

Halk iradesi üstün gelir

Sosyal medyada yürütülen ve korku iklimini hakim kılmaya yönelik provokasyonlara dikkat çeken Sancar, şunları ekledi: “Halkın iradesinden daha üstün bir güç yoktur. Bütün bu rivayetler ve tevatürlerin devreye sokulmasının nedeni, muhalefetin seçim kampanyalarını engellemek, halkın kendine güvenini sarsmak ve korku içinde bocalamasına meydan vermektir. İktidarın kendisi bu propagandayı el altından, dolaylı yollarla yapıyor. Böyle bir senaryonun bu ülkede gerçekleşmesi söz konusu olmaz. Bütün muhalefet partileri ve demokrasi çevreleri, rahat bir nefes almak isteyen bütün insanlar demokratik kararlılık ve demokratik olgunluk çerçevesinde hareket ederse her türlü kötü, olumsuz, kirli senaryoyu kesinlikle boşa çıkarırız.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.