Genel Başkanlık Konseyi’nden uluslararası kurumlara çağrı

7 Ekim 2021 Perşembe - 18:58

.

.

  •  KCK Genel Başkanlık Konseyi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim komplosunun yıldönümü dolayısıyla, uluslararası kurumları sorumluluklarına sahip çıkmaya çağırdı.

KCK Genel Başkanlık Konseyi, Uluslararası Komplo’yu kınayan yazılı bir açıklama yaptı. Komplo sürecini özetleyen Genel Başkanlık Konseyi, Kürtlerin bugün 20. yüzyıldakinin tersine; politik entellektüel irade ile örgütlenmiş, siyasi askeri düzey kazanmış, kendi savunma gücünü geliştirmiş, demokratik toplum örgütlenmesine ve kurumlaşmasına kavuşmuş bir halk haline geldiğinin altını çizerek, ”Kaybettikleri dillerini, kültürlerini, kimlik ve politik örgütlü güçlerini, eskiye oranla daha güçlü geliştirdiler. Sömürgeci, soykırımcı ulus devletler karşısında diz çökmeyecek, baş eğmeyecek, bilinçli, onurlu, demokratik özgürlükçü, mücadeleci bir toplumsal duruş ortaya çıkardılar” dedi. 
Uluslararası hegemon güçlerin de kapitalist çıkarları temelinde hala tecride göz yummayı tercih ettikleri; Avrupa Konseyi, AİHM ve CPT gibi örgüt ve kurumların, hem İmralı’da uygulanan mutlak tecride hem de soykırımcı sömürgeci Türk devletinin Kürt düşmanı politikalarına göz yumarak, üzerine düşen rolü oynamayarak, sorumluluklarını yerine getirmeyerek, faşist AKP-MHP özel savaş rejiminin suçlarına ortak oldukları belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ”Halkımızın dostlarıyla beraber geliştirdiği her eylem ve etkinlikte dile getirdiği gibi, Avrupa Konseyi ve ona bağlı olarak çalışma yürüten uluslararası insan hakları kurumlarının; İmralı’daki mutlak tecrit uygulamasına ve AKP-MHP özel savaş hükümetinin Kürt düşmanı soykırımcı uygulamalarına karşı artık kör, sağır ve dilsizleri oynamayı bırakmaları gerekiyor.
Avrupa Konseyi ve kendisine bağlı insan hakları kurumlarını, dünya halkları ve Kürt toplumu itibarlı kurumlar olarak tanıyor. Bu yüzden de Önder Apo üzerindeki hukuki, siyasi ve insani tecridin kaldırılması için, bu uluslararası insan hakları örgüt ve kurumlarının üzerine düşen rolü, mutlaka oynaması; Kürt halkının ve değerli dostlarının bu yönlü beklentisine derhal pratik çözümler üretmesi gerekiyor. Pratik çözümlerin neler olduğunu ise halkımız ve değerli dostları, her gün sokak ve meydanlarda dile getiriyorlar. Buna göre; 
* Bir CPT heyetinin derhal İmralı’ya gitmesi ve İmralı’da rehin tutulan Önder Apo’nun ve diğer üç yoldaşımızın durumu hakkında Kürt halkını, Hareketini ve demokratik kamuoyunu bilgilendirmesi ve aydınlatması; buna paralel olarak Önder Apo’nun avukatları ve ailesi ile  düzenli görüştürülmesinin sağlanması gerekiyor.
* Ayrıca sömürgeci soykırımcı Türk devletinin ilk defa Önder Apo’yu cezalandırmak için ürettiği ve daha sonra onlarca tutsağa verdiği ve AİHM’nin, AİHS’ne aykırı olduğuna hükmettiği “Ağırlaştırılmış Müebbet Cezasının” Türk Ceza Kanunu’ndan kaldırılmasını sağlatmak üzere, Avrupa Konseyi’ni ve ilgili komitelerini kendi bünyesinde verilen bu karara sahip çıkmaya ve bu yönlü görev ve sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz.”  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.