Genital sakatlanma sayısı 4 milyonu geçebilir

Kadın Haberleri —

❏

BM, bu yıl yaklaşık 4,1 milyon kız çocuğunun genital sakatlamaya maruz kalabileceğini, 18 yaş altı 33 bin kız çocuğunun ise evlenmeye zorlanabileceğini ifade etti.
Birleşmiş Milletler Nüfüs Fonu (UNFPA), ”2020 Dünya Nüfusunun Durumu Raporu”nu açıkladı.
Raporda, her yıl milyonlarca kadın ve kız çocuğunun maruz bırakıldığı genital sakatlama (kadın sünneti), çocuk evliliği, göğüs ütüleme ve bekaret testi gibi çok sayıda insan hakları ihlaline odaklanıldı.
Örgüt, her yıl dünya genelinde çok sayıda kadın ve kız çocuğunun genital sakatlamaya maruz bırakıldığını belirterek, bu yıl rakamların 4 milyonu geçebileceği uyarısında bulundu.

140 milyon kız kayıp

Euronews’te yer alan habere göre raporda, ”18 yaş altı 33 bin kız çocuğu yaşlı erkeklerle evlenmeye zorlanacak” bilgisine yer verildi.
UNFPA, bazı ülkelerde kişilerin erkek çocuğu istemesinin kız çocuklarının ölümüyle sonuçlandığını ve şimdiye kadar 140 milyon kız çocuğunun kayıp olduğunu belirtti.

10 yılda engellenebilir

Öte yandan çocuk yaşta zorla evlilik ve genital sakatlamanın kız çocuklarının eğitim ve okula gitme oranlarını yükselterek ve sosyal yatırım ve değişimlerle 10 yıl gibi bir sürede ortadan kaldırılmasının mümkün olduğu belirtilen raporda, 2030 yılına kadar, 3,4 milyar dolarlık bir yatırımla 84 milyon kız çocuğunun bu zararlı uygulamalar ve insan hakları ihlallerinden kurtarılabileceği ifade edildi.
Örgüt, Covid-19 salgını nedeniyle yaptıkları programların 6 ay daha kapalı kalması durumunda 13 milyon kız çocuğunun evliliğe zorlanabileceği ve 2 milyon kız çocuğunun daha genital sakatlamaya maruz kalabileceğini vurguladı.  

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.