Gerilla çığlığa koştu

2 Ağustos 2020 Pazar - 23:20

  • DAİŞ’in Şengal'e saldırısına karşı halkı korumak için giden gerillalardan biri olan Êrîş Hewraman, "Gerilla Şengal halkının çığlığına koştu" dedi.

Êzîdî Kürtlerin yardımına koşan gerillalar arasında yer alan Êrîş Hewraman, o dönem tanık olduğu direnişi ve katliamı, ANF’den Kawa Tolhildan’a anlattı. DAİŞ’in Şengal'den önce Musul'a saldırdığını hatırlatan gerilla Êrîş Hewraman, şunları paylaştı: "Musul'un işgal edilmesinin ardından Hareketimiz bir durum değerlendirmesi yaparak, Şengal'e gerilla gönderme kararı aldı. Bu karar üzerine ben de ilk gerilla grubunda yer aldım ve yönümüzü Şengal'e verdik. Ben daha önce Şengal'i hiç görmemiştim. Araziyi, bölgeyi tanımıyorduk. Şengal'de hiçbir güç kalmamıştı, hepsi kaçmıştı. Onlar kaçıyordu, biz de yönümüzü Şengal'e veriyorduk. Bir yandan kinimiz ve öfkemiz vardı, diğer yanda ise güvenli bir bölgeye geçmeye çalışan, perişan olmuş Şengal halkı. Bu durum görevimizin önemini bir kez daha gözler önüne seriyordu.

Gerilla umut verdi

Çok sevinmiştiler. Hareketimizi çok iyi tanımıyorlardı ama bu gerilla gücünün onları korumak için geldiğini çok iyi biliyorlardı. Çok etkili ve acı dolu anlar yaşanıyordu. Gerillaya baktıklarında gözlerinde umut beliriyordu.

Tüm dünyanın sessiz kaldığı bir süreçte gerilla Şengal'e gitti. Gerillanın nasıl bir rol oynayacağını merak ediliyordu. Herkesin gözü gerilladaydı. Gerilla büyük zorluklarla Şengal Dağı’na ulaştı, halkın çığlığına yetişerek binlercesini korudu ve kurtardı. Gerilla Şengal'de tüm Kürdistan savunma gücü olduğunu bir kez daha ispatladı."

Adım adım karanlıktan çıkış

Birkaç ay boyunca çok az bir gerilla gücü ile Şengal'de direnişe devam edildiğini hatırlatan HPG gerillası Êrîş Hewraman, Şengal'in adım adım karanlıktan aydınlığa kavuştuğunu söyledi. Êrîş Hewraman, şöyle devam etti: "Gerilla sadece bir tarafta savaşmıyordu. Gün geçtikçe Şengal'in tüm alanlarını özgürleştiriyordu. Savunma güçleri YPŞ ve YJŞ kuruldu. Özerk yönetim sisteminin alt yapısı oluşturuldu. Kısacası bir taraftan Şengal'i özgürleştirme hamleleri yapılıyordu, diğer taraftan da halk yeni yaşama hazır hale getiriliyordu. Şengal şu an kendini yönetecek ve savunacak bir aşamaya ulaşmış durumda. HPG ve YJA Star güçleri görevlerini tamamladıktan sonra çekildil. Şüphesiz düşmanın Şengal'e yönelik planları bitmiyor. Zaten zaman zaman hava saldırılarında bulunarak bunu gözler önüne seriyor ama Şengal'de artık eski Şengal değil."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.