Gine'de askeri darbe

Dünya Haberleri —

6 Eylül 2021 Pazartesi - 15:37

.

.

  • Batı Afrika ülkesi Gine’de Özel Kuvvetler Birlikleri, yönetime el koydu, hükümeti feshetti ve Cumhurbaşkanı Alpha Conde’yi alıkoydu. Askeri darbe; ABD, Fransa ve Afrika Birliği (AfB) ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) tarafından kınandı.

 

Batı Afrika’nın en yoksul ülkesi olan Gine’de aylardır süren siyasi ve ekonomik kriz, ordu güçlerinin darbe girişimiyle sonuçlandı. Özel Kuvvetler, ülke yönetimine el koydu ve hükümeti feshetti. Cumhurbaşkanı Alpha Conde alıkonulurken, anayasanın yürürlükten kaldırıldığı duyuruldu. 

Darbeci ordu güçleri, ülke sınırlarının kapatıldığını, ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıkladı. Darbeyi gerçekleştiren GFS’nin başındaki Mamady Doumbouya devlet televizyonu RTG'de yaptığı açıklamada, en kısa sürede halkın da katılımıyla yeni bir anayasa hazırlayacaklarını iddia etti.

Gine’deki askeri darbe ABD, Fransa ve Afrika Birliği (AfB) ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) tarafından kınandı.

Zengin yeraltı kaynaklarına rağmen kıtanın en yoksul ülkeleri arasında olan Gine’de Cumhurbaşkanı Conde, 7 Kasım 2020'de yapılan anayasal düzenleme ile üçüncü kez cumhurbaşkanı olmuş, ancak bu süreçte ülkede kanlı çatışmalar yaşanmış, çok sayıda muhalif tutuklanmıştı

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.