Girkê Legê’de önce eğitim gelir

Kadın Haberleri —

17 Kasım 2020 Salı - 22:00

  • Girkê Legê'de 2017'den beri açılan vakıf, kadın ve çocuklara yönelik oluşturduğu projelerle kadın güçlenmesini sağlıyor.

KELSÛMA ELÎ
ANHA/QAMIŞLO

Suriye Özgür Kadın Vakfı’nın 2017’de açılan Girkê Legê Şubesi’nde kentte yaşayan kadınların toplumdaki öncülük pozisyonunu güçlendirmek adına meslekî eğitim kursları, panel ve seminer düzenleniyor, açılan iki kreşde de çocuklara eğitim veriliyor.
Vakıf tarafından düzenlenen eğitim programlarına sadece 2020 yılı süresinde 100’e yakın kadın katıldı. Ayrıca sağlık çalışanları tarafından kadınlara hemşirelik ve ilk yardım eğitimleri verilmesinin yanısıra meme kanseri, kadın hastalıkları, Koronavirüs tedbirleri başta olmak üzere bilinçlendirme amaçlı etkinlikler düzenlendi.

İki kreş açıldı

Çocuklara yönelik çalışmalar da yürüten Kadın Vakfı, Girkê Legê’de 2 ayrı kreş de açtı. Her kreşte yaşları 3 ila 5 arasında değişen yaklaşık 40 çocuk, annelerinin çalışma saatlerinde eğitim görüyor, arkadaşları ve öğretmenleriyle vakit geçiriyor.
5 öğretmenin görev yaptığı kreşlerde çocuklara alfabe ve sayı sistemi gibi temel eğitimler veriliyor, resim yetenekleriyle beraber hayal güçleri de geliştiriliyor.
Özgür Kadın Vakfı Üyesi Leyla Ömer, yürüttükleri çalışmalarla kentteki kadınların önünü açtıklarını belirtti.

paylaş

İlginizi çekebilir

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.