Görüşme notları iddianamede

28 Temmuz 2020 Salı - 15:32

  • DTK faaliyetlerinin suç sayıldığı 45 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşme notlarına yer verildi. Görüşmenin ses çözüm kayıtlarının bakanlık tarafından savcılığa verildiği anlaşılıyor.

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) faaliyetlerine katıldıkları için “PKK üyesi olmak” suçlamasıyla kovuşturmaya tabi tutulanlar hakkında hazırlanan iddianamelerde değişikliğe gidildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 9 Ekim 2018’de başlattığı soruşturma nedeniyle DTK faaliyetleri nedeniyle hakkında gözaltı kararı verilen 64 kişiden gözaltına alınan 45’i hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. Önceki DTK suçlamalarından farklı bir DTK şemasının yer aldığı yeni iddianamelerde, Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı Adası’nda avukatlarıyla yaptığı görüşmeler de delil olarak sıralandı. İddianamelerde, elde edilen diğer “delillerin” kimlerden ve nasıl elde edildiği bilgisi yer alırken, Öcalan’ın görüşme notlarının kimden nasıl elde edildiğine dair bilgiye yer verilmedi.

Devletin kayıtları

 DTK’ye ilişkin Öcalan’ın görüşlerinin yer aldığı görüşme notlarının ses kayıtlarının çözümünden elde edildiği izlenimi verirken, görüşme notlarının, İmralı Cezaevi’nden sorumlu olan Adalet Bakanlığı tarafından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği tahmin ediliyor. Önceki DTK iddianamelerinin aksine yeni hazırlanan iddianamelerdeki DTK şeması ve işlenmesi, bir ekip çalışması izlenimi bırakıyor.

DTK’nin, Öcalan’ın talimatı doğrultusunda “kurucu meclis” olarak kurulduğu tezinin işlendiği iddianamelerde, Öcalan’ın 26 Eylül 2007 ile 18 Temmuz 2011 tarihleri arasında DTK ile ilgili görüşlerini aktardığı görüşme notları yer alıyor. Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı 40 görüşme notunun yer aldığı iddianamelerde, ilk görüşme notu 26 Eylül 2007’de tarihli.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.