Gülistan Aksoy sonsuzluğa uğurlandı

Kadın Haberleri —

5 Ağustos 2020 Çarşamba - 16:00

  • DAİŞ çetelerine karşı Rojava savunmasında yer alan Gülistan Aksoy (Hêvî Gabar), tedavi için geldiği Almanya’da yaşamını yitirdi.Cenazesi memleketinde defnedildi.

2002’de Kürt özgürlük mücadelesine katılan Gülistan Aksoy (Hêvî Gabar), tedavi gördüğü Almanya’nın başkenti Berlin’de geçirdiği rahatsızlık sonucu 26 Temmuz’da yaşamını yitirdi. Cenazesi önceki gün kargo uçağıyla gönderildiği memleketi Mêrdîn’de defnedildi.
25 Ocak 1987’de Merdin’in Savur ilçesine bağlı Bağyaka (Baqistan) köyünde doğan Gülistan Aksoy, 2002 yılında Kürt Özgürlük Mücadelesine katıldı. Uzun süre gençlik ve basın çalışmalarında yer alan Aksoy, daha sonra gerillaya katıldı. 2014’ten itibaren DAİŞ’in Rojava’ya saldırması ile beraber yönünü buraya çevirdi.

Rojava savunmasında yaralandı

2014 yaz aylarında Til Koçer cephesinde DAİŞ'e karşı savaşırken bacağında yaralandı. Bir dönem tedavi gördükten sonra yine savunma cephesine döndü.
2015’te Serêkaniyê yakınlarında DAİŞ’in döşediği mayına basarak ağır yaralandı. Mayıs 2017’de tedavi amacıyla Almanya’da defalarca ameliyat geçirdi. Tedavi sürecinden dolayı bünyesi çok zayıflayan Aksoy, 26 Temmuz’da geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitirdi.
Cenazesi Almanya’dan memleketi Mêrdîn’e gönderildi. Ailesi ve arkadaşlarının katılımıyla Stêwr’in Baqistan Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verildi.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.