Haber alamamak, kaygıları büyütüyor

İlyas ve Pakize Başak

İlyas ve Pakize Başak

  • Tutsakların siyasi taleplerine sürgün ve keyfi disiplin cezaları gibi yöntemlerle yanıt veriliyor. Tutsak kardeşler Feyyaz ve İlyas Başak’ın annesi Pakize Başak, “Çocuklarımdan haber alamamak beni kaygılandırıyor. Herkes için adalet istiyoruz” dedi.

REWŞAN DENİZ

Türk cezaevlerindeki siyasi tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi, 4 Nisan'da tamamlandı. Tutsaklar, 4 Nisan'dan beri mahkemeleri boykot ediyor, aile ziyaretlerini kabul etmiyor, telefon görüşmelerine çıkmıyor. Eyleme katılan tutsaklardan Feyyaz ve İlyas Başak kardeşlerden haber alamayan anneleri Pakize Başak ve ağabeyleri Kinyas Başak ile konuştuk.

 

Feyyaz Başak

 

Biri Elazığ'da, biri İzmir’de

Feyyaz Başak, Elazığ 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde, İlyas Başak ise İzmir Buca Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. Çocukları için kaygılı olduğunu belirten anne Pakize Başak, şunları söyledi: “Ben ve babaları yaşlıyız, kronik hastalıklarımız var. Bu nedenle bizim hemen her ihtiyacımızı iki çocuğum karşılıyordu. Bizim her şeyimizdiler. Tutuklandıklarında büyük üzüntü yaşadık. Onlar içerideyken ameliyat oldum, o halimle hapishaneye ziyaretlerine gidiyordum. Van’daki hapishanedeyken takat buldukça Feyyaz’ın görüşüne gidiyordum. Hasta halimle X-Ray cihazlarından geçmek, birçok aramaya maruz kalmak beni çok yoruyordu. Buna rağmen oğlumu görmek için görüşlerine gidiyordum.”

 

 

Üç aydır haber alamıyorum

Oğlunun daha sonra Elazığ’a sürgün edildiğini ifade eden Pakize Başak, şöyle devam etti: “O uzun yolu gitmek hastalıkları tetikliyor. Üç aydır oğlumdan haber alamıyorum. Telefon görüşü gibi disiplin cezaları var. Çocuklarımdan haber alamamak beni kaygılandırıyor. Başlarına ne geleceğini bilmiyoruz, gelse bile bundan haberimiz olmayacak.”

Çocuklarının onurlu bir yolda olduğunu, evlat ve vicdan sahibi olan herkesin tutsaklara sahip çıkması gerektiğini söyleyen Pakize Başak, şunları ekledi: “Herkes için adalet istiyoruz. Aslında tecrit hepimize uygulanıyor. Biz barışı haykırdıkça onlar bize zulmü reva görüyor. Bir an önce çocuklarımızın talepleri karşılanmalıdır.”