Hakim de savcı da gardiyanmış

13 Temmuz 2021 Salı - 17:53

  • Hanife Molla, tutsak oğlu Mustafa Molla’nın darp edilmesine ilişkin ”Suç duyurusunda bulunacağım” dediği gardiyanlardan, ”Burada hakim de savcı da biziz” cevabını aldı. 

İstanbul’da “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla Temmuz 2018’de gözaltına alınan Mustafa Molla, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak, Silivri 6 Nolu Cezaevi’ne gönderildi. 12 yıl hapis cezası verilen Molla, Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. 7 Temmuz’da oğlunun görüşüne giden Hanife Molla, vücudunun morluklar içerisinde olduğunu gördü. Durumunu sorduğunda, 28 Haziran’da 8 gardiyan tarafından darp edildiğini öğrendi. 

Darp raporu da verilmedi

 MA’dan Ferhat Çelik’e konuşan Molla, oğlunun gardiyanlar tarafından tek başına havalandırmaya çıkartıldığını ve 8 gardiyan tarafından darp edildiğini kendisine aktardığını söyledi. Oğlunun 29 Haziran’da da hastaneye gidip darp raporu almak istediğini, ancak gardiyanlar tarafından tekrar darp edildiğini ifade eden anne Molla, “Oğlumun ısrarı neticesinde revire kaldırıyorlar. Revirdeki doktor oğluma müdahale etmiyor. Oğlum doktordan darp raporunun verilmesini istiyor ama doktor veremeyeceğini söylüyor. Mustafa boğazının ağrıdığını belirterek, bunun için ilaç istiyor. Doktor bunu da vermiyor ve oğlumu o halde koğuşa gönderiyor. Oğlum o şekilde revirden çıkarılıp yerden sürüklenerek koğuşuna götürülüyor” dedi.

Sonra da iletişim yasağı

 Darptan sonra da oğluna iletişim yasağının verildiğini bu nedenle hiçbir şekilde iletişime geçemediğini ifade eden Molla, “Oğlumun telefon etmemesi üzerine 7 Temmuz’da ziyaretine gittim. Bütün yaşananları o zaman bana anlattı. Görüşmede sadece gömleğini kaldırdı ve bütün vücudu morluk içindeydi” diye konuştu.

Suç duyurusunda bulundu

 Görüşmeden sonra cezaevi savcısıyla görüşmek istediğini belirten Molla, şöyle devam etti: “Gardiyanlar ‘Burada savcı yok. Niçin arıyorsun, soruyordun?’ dediler. Ben de ‘Hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım. Oğlumu darp etmişsiniz’ dedim. Bana ‘Burada hakim de biziz, savcı da biziz’ şeklinde karşılık verdiler. Merkeze gittim ve orada bir savcı ile görüştüm. Yaşananları olduğu gibi anlattım, gardiyanlar ve doktor hakkında suç duyurusunda bulundum.”

İnfazı da yakıldı

 Oğlunun üç yıldır cezaevinde olduğunu belirten Molla, hakkında çok sayıda soruşturmanın açıldığını söyledi. Bu şekilde oğlunun infazının da yakıldığını kaydeden Molla, “Soruşturmalar da o kadar saçma ki. Örneğin her tutuklunun iletişim ve kitap alma hakkı var ama Mustafa’ya verilmiyor. Oğlum dilekçe yazıp ‘kitap istiyorum’ diyor. Bundan dolayı hakkında soruşturma açılıyor ve cezalar veriliyor. Bu şekilde oğlumun infazını da yaktılar. Bir anne olarak tek talebim adalet.”  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.