Halkbank’a 31 Temmuz’a kadar süre

Dünya Haberleri —

.

.

  • Anayasa Mahkemesi’nin gönderdiği Halkbank dosyasını inceleyen New York temyiz mahkemesi, Halkbank’tan gerekçelerini 31 Temmuz tarihine kadar mahkemeye sunmasını istedi.

ABD Anayasa Mahkemesi'nin gönderdiği Halkbank dosyasını inceleyen New York'taki temyiz mahkemesi, bankaya temyiz başvurusuyla ilgili gerekçelerini sunması için 31 Temmuz'a kadar süre verdi. New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi Yargıcı Joseph F. Bianco’nun kararına göre, 31 Temmuz’da yapılacak ara duruşmada Halkbank’ın temyiz gerekçeleri dinlenecek. ABD’nin İsveç’in NATO üyeliği için Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapacağı zirvesinin hemen ardınan yakın bir tarih verilmesi dikkat çekti. 

Temmuz sonu işaret edildi
Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında ABD’de yargılama yapılamayacağını idda eden Halkbank’ın bu  iddiasıyla yaptığı başvuruyu görüşen ABD Anayasa Mahkemesi, 19 Nisan’da kararı yeniden değerlendirmesi için New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne göndermişti. VOA Türkçe'den Can Kamiloğlu'nun haberine göre, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Halkbank’ın temyiz gerekçelerinin reddiyle ilgili itirazını 60 gün içinde yapacak. Savcılığın itiraz gerekçelerini sunmasından sonraki 30 gün içinde de Halkbank savcılığın iddialarını yanıtlayacak.
Bunun ardından da Savcılık, Halkbank’ın itirazlarına 30 günlük sürede yanıt verecek. Yapılacak ara duruşma ve mahkemeye sunulacak yazılı dilekçelerin ardından New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi, Halkbank dosyasıyla ilgili kararını açıklayacak. Halkbank’ın aleyhine bir karar çıkması durumunda dava New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde kaldığı yerden devam edecek. New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi daha önce Halkbank’ın temyiz başvurularını iki kez reddetmişti.NEW YORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.