Halkbank’ta 14 yeni dosya

Dünya Haberleri —

.

.

  • New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank ve Rıza Sarraf davasındaki gizli dosya sayısı 40’a yükseldi. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından Halkbank'ın jürili seri duruşmaların takvimi daha önce açıklanmasına rağmen duruşmaların ne zaman başlayacağı belirsizliğini koruyor. 

 

Halkbank aleyhine 15 Ekim 2019’da New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından açılan dava daha sonra 17 Aralık 2015’te açılan Rıza Sarraf davasıyla birleştirilmişti. Eski Halkbank Genel Müdürü Hakan Atilla'nın, 2018’de yapılan seri duruşmalarının ardından dava dosyasına 26 ayrı gizlilik kararı olan dosya girdi.

Halkbank aleyhine 15 Ekim 2019’da açılan davanın ardından ise en sonuncusu 21 Ocak’ta olmak üzere 14 yeni gizli dosya daha girdi.

VOA Türkçe’de yer alan Can Kamiloğlu imzalı habere göre, içerikleri bilinmeyen gizli dosyalar ancak mahkeme hakiminin, dosyadaki gizlilik kararını kaldırmasıyla birlikte kamuya açıklanacak. VOA Türkçe'ye, Halkbank davasındaki gizli dosyalarla görüşlerini aktaran hukukçular, gizli dosyalar arasında, mahkemeye sunulan bazı başvurular, ek iddianameler, ifadeler, ek deliller, savcılık ve Halkbank'ın avukatları arasındaki bazı yazışmaların da olabileceğini belirterek, davanın seyrini bu gizlilik kararı olan dosyaların belirleyeceğini ifade etti.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından Halkbank'ın jürili seri duruşmaların takvimi daha önce açıklanmasına rağmen duruşmaların ne zaman başlayacağı belirsizliğini koruyor.

NEW YORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.