Halkımızın hizmetkarıyız

Yurt Dışı Haberleri —

FED-DEM kongre

FED-DEM kongre

  • Doğu Almanya Özgür Kurdistanlılar Federasyonu (FED-KURD) ve Kuzey Almanya Demokratik Toplum Federasyonu (FED-DEM) ara dönem kongrelerini yaptı. Yeni yönetimlerini belirleyen federasyonlar Kurdistan’daki özgürlük mücadelesine layık bir çalışma sözü verdi.

MEHMET ZAHİT EKİNCİ / BREMEN/BERLİN

Almanya Kurdistanlı Demokratik Topluluklar Konfederasyonu’na (KON-MED) bağlı federasyon ile meclis ve komünlerin ara dönem toplantıları sürüyor. Bu hafta sonu KON-MED’e bağlı iki federasyon daha kongresini yaparak yeni yönetimini seçti. 

Kuzey Almanya'da yaşayan Kurdistanlıların en büyük çatı örgütü olan FED-DEM (Federasyona Civaka Demokratîk a Kurdistaniyên Bakur li Almanya), 6. olağan kongresini gerçekleştirerek 13 kişilik yeni yönetimini seçti. Bremen Bratî derneğinde Pazar günü yapılan FED-DEM kongresine Hamburg, Bremen, Hannover, Kiel, Bremerhaven, Oldenburg'dan yaklaşık 130 delege katıldı. Kurdistan özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren insanlar için yapılan saygı duruşunun ardından divan seçimi yapıldı. Divana KON-MED Eşbaşkanı Kerem Gök, Viranşehir eski Belediye Başkanı Emrullah Cin ve kadın hareketinden Rojbin Qamişlo seçildi.

 

 

Sürece ve tecride cevap olalım

Siyasal sürece ilişkin bilgilendirmede bulunan KON-MED Eşbaşkanı Kerem Gök, Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin gücünü halkın bağlılığından ve dağlarından aldığını belirterek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan özerinde devam eden tecrit ve izolasyon politikalarının halkın örgütlü güçüyle aşılabileceğini söyledi. “Tüm imha ve soykırım politikalarına karşın meclis ve komisyonlarda örgütlenerek sürece ve tecride cevap olalım diyen” Gök, Kürt halkının özgücüne güvenmesi gerektiğini belirterek “gücümüz her zaman birliğimiz olsun” mesajını verdi.

Delegelerin eleştirileri

Raporların okunması ardından çalışma faaliyetlerine yönelik yapılan konuşmalarda varolan meclis ve komünlerin diasporada yaşayan halkın sorunlarına yeterince cevap olunamadığı belirtildi. Meclis çalışmalarında eskiye dayalı klasik tarzın yürütülmesi, ülkeden gelen mültecilerle yeterli dayanışma göstermeme, lobi faaliyetlerinin, gençlere ve kadınlara yönelik çalışmaların yetersizliği ise eleştirilen diğer konular oldu.